Zmiana władzy w Polsce. Premier Donald Tusk uzyskał poparcie w Sejmie. Otrzymał gratulacje od szefowej Komisji Europejskiej

0
83
0
Szefowa KE Ursula von der Leyen
Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Premier Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania. Natomiast Premier Donald Tusk dzięki 248 głosom w Sejmie uzyskał potrzebną większość. Gratulacje w jego kierunku spływają od różnych liderów w Europie.

 

W Sejmie odbyło się głosowanie nad wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego. Jednakże ten 266 głosami przeciw musiał pożegnać się z misją tworzenia rządu. Natomiast w drugim kroku konstytucyjnym doszło do głosowania na temat kandydatury przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Jednakże wcześniej poprzedziła gorąca wymiana opinii poszczególnych reprezentacji sejmowych. 

Ostatecznie posłowie w głosowaniu nad kandydaturą Donalda Tuska wybrali go większością głosów tj. 248 posłów głosowało za 201 posłów zagłosowało przeciw.

Chcę przede wszystkim podziękować. Dziękuję, Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień. Nie dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te lata głęboko wierzyli, nawet śpiewali, że wierzą, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok. I to zrobiliśmy. Tym wszystkim, którzy zaufali, albo dali kredyt zaufania, bardzo, bardzo dziękuję - powiedział Premier Donald Tusk.

Czytaj więcej: Dziwne zachowanie Donalda Tuska podczas obrad Sejmu. Zobacz co zrobił poseł Nowackiej. "Tusk pokazał jak będą wyglądały jego rządy" [WIDEO]

Szefowa Komisji Europejskiej pogratulowała Tuskowi

Gratulacje dla Donalda Tuska płyną nie tylko z Polski, ale także ze świata. Głos zabrała również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szefowa KE zaznaczyła, że nie może doczekać się współpracy z nowym szefem polskiego rządu. Ich pierwsze spotkanie w nowej/starej roli Tuska ma nastąpić już w tym tygodniu w Brukseli.

Gratulacje Donald Tusk z okazji objęcia funkcji premiera Polski. Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków. Nie mogę się doczekać współpracy z Panem, począwszy od ważnego wydarzenia EUCO w tym tygodniu - napisała na Twitterze/X Ursula von der Leyen.

Swoje gratulacje napisała również Premier Estonii Kaja Kallas, która do tej pory na arenie międzynarodowej współpracowała z byłym Premierem Mateuszem Morawieckim.

Moje najserdeczniejsze gratulacje dla Donalda Tuska z okazji objęcia funkcji Premiera Polski. Nie mogę się doczekać wzmocnienia już bliskich więzi między Estonią i Polską oraz współpracy na rzecz wzmocnienia naszego regionu. Mam nadzieję, że wkrótce powitamy Cię w Estonii - napisała Kaja Kallas.

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
83
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo