Wspieraj wolne media

Reparacje wojenne od Niemiec. Rząd Tuska porzuci Polaków? Żaryn: "Zostaniemy zapewne odurzeni różnymi gestami przyjaźni"

0
0
0
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn / Fot. Youtube

Dzisiejszym gościem redaktora Olivera Pochwata w Temacie Dnia w TV Media Narodowe był prof. Jan Żaryn. Skomentował on ostatnie wypowiedzi członków rządu w sprawie reparacji wojennych od Niemiec.

Dzisiejszym gościem redaktora Olivera Pochwata w Temacie Dnia w TV Media Narodowe był prof. Jan Żaryn. Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego podjął się tematu reparacji wojennych od Niemiec. W ostatnim czasie na ten temat wypowiedział się w Berlinie Premier Donald Tusk. Zdaniem Żaryna pod nowym rządem Polacy otrzymają wyłącznie zapewnienia i gesty przyjaźni.

Zostaniemy zapewne odurzeni różnymi gestami przyjaźni Polsko-Niemieckiej - powiedział prof. Jan Żaryn.

Wola narodu niepodległego jest wiodąca, czyli jeżeli sami Polacy w zdecydowanej większości uznali, że temat ten jest żywy w polskich rodzinach, pamięci to władze rządowe powinny być zainteresowane, żeby ten temat wprowadzać do agendy spraw międzynarodowych - wyjaśnił dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Czytaj więcej: Obywatel Ukrainy rosyjskim szpiegiem. Przygotowywał działania dywersyjne i sabotażowe

Kim jest prof. Jan Żaryn?

Jan Żaryn działał w Ruchu Młodej Polski. 10 listopada 1982 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej podczas nielegalnej demonstracji patriotycznej pod zarzutem brania udziału w zbiegowisku i stawiania czynnego oporu, a następnie osadzony został na Białołęce. Wkrótce zwolniony z aresztu śledczego, natomiast wiosną 1983 roku został uniewinniony przed sądem rejonowym w Warszawie. W 1985 roku związał się wraz z żoną ze środowiskiem Studium Kultury Chrześcijańskiej przy kościele św. Trójcy w Warszawie. W 1989 roku był jednym z twórców Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, był również długoletnim prezesem oddziału warszawskiego tej organizacji. W 1989 roku został członkiem NSZZ "Solidarność", a w latach 90. filistrem korporacji akademickiej Arkonia.

W wyborach parlamentarnych w 2015 ponownie wystartował do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując mandat senatora IX kadencji. W 2018 roku został powołany w skład rady przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku bez powodzenia ubiegał się o senacką reelekcję, przegrywając z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Jolantą Hibner. W lutym 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora nowo powołanego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo