Wspieraj wolne media

Sprawa reparacji zamknięta? Tusk: W sensie formalno-prawnym ta kwestia jest zamknięta od wielu lat

1
0
3
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Marcin Obara

Kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana - nie z winy kanclerza Scholza i nie z mojej winy. To jest zawsze dobry temat do dobrej rozmowy - powiedział premier Donald Tusk w Berlinie, zapytany o reparacje wojenne od Niemiec.

  • Kanclerz Niemiec rozpoczął swoje przemówienie od przeprosin za to, że Niemcy napadły Polskę i zniszczyły Warszawę w 1939 roku. Zaznaczył, że była to zbrodnia niemiecka.
  • Tusk: Ja uważam - kanclerz może mieć inne zdanie - że Niemcy mają tutaj coś do zrobienia, nie będę używał tej narracji w sposób agresywny.
  • Dodał, że "bardzo bym chciał, by ta refleksja historyczna i decyzje, które mogłyby nas usatysfakcjonować, żeby one służyły przyszłości, wspólnemu bezpieczeństwu".
  • Zobacz także: Putin, Tucker, Trump i Tusk…

Donald Tusk przybył w poniedziałek do Berlina na spotkanie z Olafem Scholzem. W ramach wizyty obaj politycy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Wcześniej w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Scholz: Niezmierzone jest cierpienie, jakie my Niemcy wyrządziliśmy Polakom

Kanclerz Niemiec rozpoczął swoje przemówienie od przeprosin za to, że Niemcy napadły Polskę i zniszczyły Warszawę w 1939 roku. Zaznaczył, że była to zbrodnia niemiecka. 

Polska i Niemcy są sąsiadami, przyjaciółmi i partnerami. Nasze kraje łączy bolesna i burzliwa historia. W tym roku przypada 85. rocznica straszliwej napaści na Polskę, zniszczenia Warszawy. Niezmierzone jest cierpienie, jakie my Niemcy wyrządziliśmy naszym polskim sąsiadom. To była zbrodnia niemiecka. Jesteśmy świadomi naszej wielkiej winy. Odpowiedzialność wobec naszej historii nie zna końca. Pozostaje ona przestrogą na dzisiaj i na przyszłość - powiedział Scholz. 

Donald Tusk zapytany o kwestię reparacji wojennych, stwierdził, że jego poprzednicy “zwrócili się do rządu niemieckiego formalnie nie o reparacje”.

Ten dokument, jaki został przesłany przez poprzedni polski rząd do rządu niemieckiego, mówił o jakiejś formie kompensaty. Powołano także instytut, który oblicza straty, jakie Polska poniosła z tytułu napaści niemieckiej na Polskę w 1939 roku - powiedział premier.

Tusk: W sensie prawnym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu

Zaznaczył, że “bardzo chciałby patrzeć w przyszłość”. Wspomniał również o tym, że rozmawiał o tej sprawie w Berlinie, gdy mer Kijowa Witalij Kliczko odebrał nagrodę M100 Media Award we wrześniu 2022 roku.

Wymienialiśmy wtedy też uwagi w Berlinie na temat sprawiedliwego rozstrzygnięcia. W sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu. Kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana, nie z winy kanclerza Scholza i nie z mojej winy - stwierdził Tusk.

Premier dodał, że inaczej niż rząd PiS, będzie szukał wspólnie z kanclerzem Niemiec takich form współpracy, które w przyszłości “nie uczynią jakiegoś fatum, które by ciążyło nad naszymi relacjami”.

Bardzo bym chciał, żeby ta refleksja historyczna i decyzje, które mogłyby nas usatysfakcjonować, żeby one służyły przyszłości, wspólnemu bezpieczeństwu. Ja uważam - kanclerz może mieć inne zdanie - że Niemcy mają tutaj coś do zrobienia, nie będę używał tej narracji w sposób agresywny. Ale nie tylko dlatego, że jestem polskim politykiem, jestem też historykiem i jestem gdańszczaninem. I wszystkie te trzy powody każą mi myśleć serio o tym, że wyrównanie pewnych rachunków byłoby dziejową sprawiedliwością, ale nie chcę z tego uczynić frontu wzajemnej niechęci, tylko chcę uczynić z tego pomysł na dalszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa i korzystną dla obu narodów - zaznaczył Donald Tusk.

Czytaj także: Awantura wokół polskiego cmentarza na Ukrainie. Jest stanowisko konsulatu

Mularczyk: Sprawa reparacji wciąż nieuregulowana

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były wiceszef MSZ i szef zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk.

Sprawa reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia jest wciąż nieuregulowana w relacjach Polski z Niemcami. Tusk nie wypowiadał się ani w imieniu Rady Ministrów, ani Sejmu. Sprawa pomiędzy Polską a Niemcami jest otwarta politycznie i prawnie - napisał na platformie X.

Zamieścił też uchwałę z 18 kwietnia 2023 r. w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji.

Zaznaczył, że “wypowiedź premiera Donalda Tuska w tej sprawie nic nie zmienia”.

W raporcie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945 łączną wartość strat oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.

Źródło: x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo