Wspieraj wolne media

Zakup Leopardów był błędną decyzją? Trwa gorąca dyskusja. Prof. Romuald Szeremietiew: "Niemcy powinni nam dziękować, że wyrządziliśmy im przysługę"

0
0
0
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald Szeremietiew / Fot. Youtube/Życie Stolicy

W mediach społecznościowych został umieszczony fragment publikacji red. Eugeniusza Romera, który rozmawia z generałem Leonem Komornickim, byłym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W mediach społecznościowych został umieszczony fragment publikacji red. Eugeniusza Romera, który rozmawia z generałem Leonem Komornickim, byłym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Zupełnie inaczej było już w III RP, gdy wzięliśmy od Niemców Leopardy za darmo. Te czołgi były już przygotowane do utylizacji. Trzeba było je wyremontować, ale nie mieliśmy umowy z producentem, która by na to zezwalała. Prezes “Bumaru-Łabędy” nakazał rozebrać jeden taki czołg, ale gdy Niemcy się o tym dowiedzieli, zrobiła się afera. Trzeba było zatem remontować pojazd w Niemczech. Zapłaciliśmy tyle, ile byśmy wydali na nowe czołgi. Co więcej, wzięliśmy te maszyny bez wyposażenia, bez ruchomego zabezpieczenia pola walki. Ciągników, których używaliśmy do T-72, nie można było użyć. Dostaliśmy zatem czteroosobowy czołg pasażerski, bez części zamiennych i amunicji. To był koń trojański. “Bumar-Łabędy” podupadł, bo nie miał zleceń rządowych. Inżynierowie, których szkoliła Politechnika Gliwicka, przestali być potrzebni - czytamy w książce “Ciężar na pagonach. Jak bronić państwa graniczącego z Rosją”.

Na fragment dotyczący otrzymania przez Polskę niemieckich Leopardów zwrócił uwagę na platformie X dziennikarz “Niedzieli” Artur Stelmasiak. Z kolei gen. Komornicki uzupełnił swoje słowa.

"Dali za darmo". Tak wykrzykiwali przez wiele lat polityczni decydenci i generałowie. Nie interesował ich los naszego przemysłu pancernego, zgotowany przez Niemców poprzez darowiznę Leopardów bez umowy przemysłowej z ich producentem - napisał w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej: Polska zaczyna zmagać się z imigrantami? Niebezpieczna wizja naszego kraju. Kaleta: "Nie mamy nic przeciwko legalnej migracji zarobkowej"

Profesor Romuald Szeremietiew wspominał o tym kilka lat temu

Artur Stelmasiak postanowił przytoczyć rozmowę sprzed kilku lat z prof. Romualdem Szeremietiewiem dla "Życia Stolicy", który również krytykował zakup niemieckich czołgów Leopard bez dodatkowych umów odnośnie przyznania Polsce różnych praw serwisowych i obsługowych.

To nie jest tak, że oni nam coś dają i jest to okazja, dlatego że Niemcy pozbywali się sprzętu, który był w rezerwie. Z naszych informacji wynika, że utylizacja takiego czołgu, to 40 proc. nowego. Niemcy powinni nam dziękować, że wyrządziliśmy im przysługę - podkreślił kilka lat temu w wywiadzie dla "Życia Stolicy" prof. Romuald Szeremietiew.

W dalszą polemikę w tej sprawie postanowił wejść jeden z samozwańczych ekspertów Dawid Kamizela.

Z faktem że przejęcie Leopardów 2A4 zaszkodzilo polskiemu przemysłowi pancernemu trudno dyskutować. Jednak to nie oznacza że można i należy szerzyć nieprawdę, mówienie że otrzymaliśmy wozy bez cześci zamiennych i amunicji właśnie tym jest - stwierdził Dawid Kamizela.

Postanowił mu odpowiedzieć gen. Leon Komornicki podkreślając, że nadal to była zła decyzja.

To było tylko przywleczone z darowanymi czołgami, lecz bez ich prawa produkcji i napraw i przez Bumar Łabędy a amunicji przez Pionki czy też Męsko ! Nie zakrzyczy Pan tej haniebnej decyzji - zaznaczył gen. Leon Komornicki.

Źródło: tvmn.pl, x.com, zyciestolicy.com.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo