Wspieraj wolne media

Wzrosła liczba pracujących w Polsce cudzoziemców. "Ponad milion". Najliczniejszą grupą Ukraińcy

0
1
22
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Z danych GUS wynika, że liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę wzrosła w 2022 roku o 27,3 proc. rdr do 1004,4 tys.

Na koniec grudnia 2022 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5 proc. Liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3 proc. pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. - podał GUS w najnowszym raporcie.

Na koniec grudnia 2022 r. cudzoziemców pracujących w Polsce było 1004,4 tys. Z czego 432,6 tys. stanowiły osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Najliczniejszą grupą Ukraińcy 

GUS podał, że obcokrajowcy wykonujący pracę w ubiegłym roku pochodzili z ponad 150 państw, a najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy. Po ataku Rosji na Ukrainę ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę oscylował wokół 73 proc. Drudzy byli obywatele Białorusi.

W końcu grudnia 2022 r. stanowili oni 10,1 proc. analizowanej populacji. Obywatele każdego z pozostałych państw stanowili po mniej niż 3 proc. ogółu opisywanej grupy cudzoziemców - czytamy w raporcie.

58 proc. z nich to mężczyźni

Większość cudzoziemców stanowili mężczyźni, ale na przestrzeni 2022 r. ich udział zmniejszył się z 64,7 proc. w końcu stycznia do 58,2 proc. w końcu grudnia.

GUS podał, że pod względem liczebności cudzoziemców wykonujących pracę największa ich liczba skupiała się w sekcji “Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca” - około 244 tys. cudzoziemców. O około 71 tys. mniej cudzoziemców było w sekcji “Przetwórstwo przemysłowe” i o około 101 tys. mniej w sekcji “Transport i gospodarka magazynowa”.

Czytaj także: Państwa UE chcą odesłać do Polski blisko 4 tys. obcokrajowców

Wielu obcokrajowcom przysługuje prawo do podjęcia pracy w Polsce

Prawo do podjęcia pracy w Polsce przysługuje bardzo szerokiej grupie cudzoziemców. Swobodny dostęp do naszego rynku pracy mają obywatele Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu (w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz Szwajcarii. Tej grupie przysługuje prawo do pracy na takich samych warunkach, jak polskim obywatelom.

Obywatele innych państw mogą pracować w Polsce, jeżeli przedsiębiorca, który chce ich zatrudnić, uzyska dla nich odpowiednie zezwolenie na pracę albo cudzoziemiec posiada zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę.

Źródło: twitter, stat.gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo