Wspieraj wolne media

Wybory prezydenckie w Argentynie w 2023 roku. Javier Milei postawił na interesującą partnerkę polityczną. Victoria Villaruel - nowa Wiceprezydent i tradycyjna katoliczka

1
0
1
Wiceprezydent Argentyny Victoria Villaruel
Wiceprezydent Argentyny Victoria Villaruel / Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Nowa Wiceprezydent Argentyny Victoria Villarruel jest córką i wnuczką żołnierzy. Jej ojciec, Eduardo Villarruel, był weteranem wojny o Falklandy i brał udział w Operacji Niepodległość. Dla lewicowej strony politycznej jawi się ona jako faszystka, a dla prawicowej jako obrońca życia i katoliczka.

Nowa Wiceprezydent Argentyny Victoria Villarruel jest córką i wnuczką żołnierzy. Jej ojciec, Eduardo Villarruel, był weteranem wojny o Falklandy i brał udział w Operacji Niepodległość, operacji zorganizowanej przez rząd Argentyny w 1975 roku i uważanej za część terroryzmu państwowego, który Argentyna potajemnie przeprowadziła przeciwko grupom przeciwników. Ponadto nie ukrywa swoich konserwatywnych poglądów, szczególnie w kwestii obrony życia nienarodzonego. 

Wyjawiła również, że na Mszę Świętą uczęszcza ona do kaplicy Bractwa Piusa X, co wiąże się z krytyką ze strony władz kościelnych, szczególnie papieża Franciszka, który jako Argentyńczyk sprzeciwia się konserwatywnym postulatom nowego Prezydenta Javiera Milei.

Czytaj więcej: Libertarianin Javier Milei wygrał wybory prezydenckie w Argentynie. "Zmiany będą drastyczne"

Nowa Wiceprezydent sympatyzuje z hiszpańskim Vox

Victoria Villarruel utrzymywała w ostatnich latach bliskie stosunki z Vox: była jedną z sygnatariuszek "Listu madryckiego", manifestu promowanego przez partię Santiago Abascala i podpisanego przez różnych prawicowych przywódców politycznych i opiniotwórczych w języku łacińskim Ameryce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jej zdaniem Argentyńczycy mogą wyciągnąć wiele lekcji od Vox, podkreślając obronę wartości i zasad, takich jak rodzina, wolność, prawo do życia, własność prywatna, a także apel na rzecz społeczeństwa, która nie ma przedstawicieli sprzeciwiających się coraz bardziej totalitarnemu, poprawnemu politycznie dyskursowi.

Javier Milei nowym Prezydentem Argentyny

Javier Milei donośnym zwycięstwem w niedzielnych wyborach prezydenckich w Argentynie, skierował kraj w stronę prawicy po zaciekłej kampanii, w której obiecał radykalne zmiany w państwie, aby uporać się z rosnącą inflacją i ubóstwem, podał portal AP News.

Jak podała argentyńska komisja wyborcza, po przeliczeniu 97,6 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich Javier Milei prowadził z ministrem gospodarki Sergio Massą 55,8 do 44,2 proc. Gdyby różnica między oboma kandydatami utrzymała się, byłaby najwyższa od 1983 roku, czyli od czasu przywrócenia demokracji w Argentynie.

Na ulicach stolicy kraju, Buenos Aires, kierowcy trąbili, wielu ludzi wyszło też na ulice, aby świętować w kilku dzielnicach. Przed siedzibą partii Milei rozpoczęła się duża impreza. 

 

 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com, 20minutos.es

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo