Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Koalicja Le Pen i Meloni? Była kandydatka na prezydenta Francji: "Wierzę, że ona i ja zgadzamy się w zasadniczych kwestiach"
Jak donosi serwis "Politico" jedna z liderek Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wystąpiła z prośbą do Premier Włoch Giorgii Meloni. Chodzi o utworzenie prawicowo-konserwatywnej grupy w Parlamencie Europejskim.
- Jedna z liderek Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wystąpiła z prośbą do Premier Włoch Giorgii Meloni.
- Chodzi o utworzenie prawicowo-konserwatywnej grupy w Parlamencie Europejskim.
- Wcześniej z z grupy Tożsamość i Demokracja zostało wyrzucone niemieckie AfD.
- Zobacz także: Chińskie manewry o niespotykanych rozmiarach. Stan najwyższej gotowości na Tajwanie
Jak donosi serwis "Politico" jedna z liderek Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wystąpiła z prośbą do Premier Włoch Giorgii Meloni. Chodzi o utworzenie prawicowo-konserwatywnej grupy w Parlamencie Europejskim. Zdaniem francuskiej polityk, mogłyby one razem spróbować utworzyć drugą pod względem siły grupę w Brukseli.
To jest moment, by się zjednoczyć, to byłoby naprawdę przydatne. Jeśli nam się uda, staniemy się drugą grupą w Parlamencie Europejskim. Myślę, że nie powinniśmy przepuścić takiej okazji - stwierdziła Marine Le Pen w wywiadzie dla włoskiej gazety "Corriere della Sera".
Serwis przypomina, że z Meloni współpracować chce również obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która apeluje do niej o połączenie sił z Europejską Partią Ludową.
Wierzę, że ona i ja zgadzamy się w zasadniczych kwestiach, w tym w kwestii odzyskania kontroli nad naszymi krajami - stwierdziła Le Pen na temat Meloni.
Na ten moment Partia Narodowa Le Pen jest w koalicji z grupą Tożsamość i Demokracja, podczas gdy partia Bracia Włosi Meloni jest związana z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami.
Jest odpowiedź Premier Włoch
Pytana o słowa Marine Le Pen włoska premier odpowiedziała, że nie wyklucza przyjęcia jej oferty, wskazując, że nie ma żadnych czerwonych linii, jeśli chodzi o potencjalne sojusze z innymi siłami politycznymi w nowym Zgromadzeniu Europejskim.
Moim głównym celem jest zbudowanie alternatywnej większości do tej, która rządziła w ostatnich latach. Innymi słowy, centroprawicowej większości, która odeśle lewicę do opozycji w Europie - zaznaczyła Giorgia Meloni.
Premier Włoch zapewniła również, iż nie chce być częścią większości z lewicą.
Jeśli chodzi o wszystko inne, to zobaczymy - dodała Premier Włoch.
Czytaj więcej: Izraelska ofensywa w Rafah. Jest reakcja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. "Sytuacja jest katastrofalna"
AfD wyrzucone z prawicowej grupy w Parlamencie Europejskim
Europosłowie niemieckiej prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) zostali wyrzuceni z grupy politycznej Tożsamość i Demokracja (ID) w Parlamencie Europejskim. Przyczyną wydalenia AfD są wypowiedzi jednego z niemieckich eurodeputowanych Maximiliana Kraha, który w wywiadzie dla włoskiego dziennika “La Repubblica” przekonywał, że “nie wszyscy członkowie hitlerowskiej formacji SS byli zbrodniarzami”.
Nigdy nie stwierdzę, że każdy, kto nosił mundur SS, był automatycznie zbrodniarzem. Z pewnością był tam wysoki odsetek zbrodniarzy, ale nie wszyscy - powiedział.
Po tych słowach założycielka francuskiego Zjednoczenia Narodowego (RN), które jest częścią frakcji Tożsamość i Demokracja, Marine Le Pen powiedziała, że jej partia musi “zerwać” z Alternatywą dla Niemiec.
RN zapowiedziało, że w przyszłej kadencji PE jego deputowani nie będą zasiadać w tej samej frakcji z AfD.
Wykluczenie Alternatywy dla Niemiec z ID tuż przed końcem kadencji PE ma raczej symboliczne znaczenie, choć zwiększa też liczbę możliwych konfiguracji i transferów między grupami po wyborach.
Źródło: tysol.pl