Wspieraj wolne media

Wróblewski: Pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zmiany jej barbarzyńskiej polityki

1
0
0
Ofiary Rzezi Wołyńskiej
Ofiary Rzezi Wołyńskiej / Fot. Wikimedia Commons

W czwartek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Poseł PiS przypomniał, że na Ukrainie nadal czczeni są zbrodniarze.

Jutro przypada 81. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

“Smutna rocznica, jeśli wspomnieć obecną niebywałą gloryfikację banderowskich sprawców i lekceważenie ofiar” - stwierdził na platformie X poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Polityk dodał, że we Lwowie odbudowywane jest muzeum Romana Szuchewycza, “jednego z architektów ludobójstwa”. Zdaniem Wróblewskiego pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zmiany jej “barbarzyńskiej polityki”. 

Poseł PiS: To poważne zaniedbanie wszystkich naszych rządów

To poważne zaniedbanie wszystkich naszych rządów. Mamy i słusznie różne zastrzeżenia do Niemców, ale czy wyobrażacie sobie muzeum Himmlera w Berlinie, plac Eichmanna w Monachium czy aleję Goeringa w Wiedniu? Jeśli nie to dlaczego tolerować to w Kijowie? - napisał poseł PiS.

Projekt uchwały upamiętniający 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Posłowie PiS przygotowali projekt uchwały upamiętniający rocznicę Rzezi Wołyńskiej i mają nadzieję, że dokument poprą wszystkie siły polityczne w parlamencie. 

To nie projekt, który dzieli, to jest projekt, który łączy wszystkich Polaków, którzy chcą pamiętać o tym co się zdarzyło i chcą przebaczyć - powiedziała poseł PiS Joanna Lichocka.

Czytaj także: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Ilu Polaków zginęło w Rzezi Wołyńskiej?

Rzeź wołyńska

Od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.

Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.

 

Źródło: x.com, pap.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo