Wróblewski: Pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zmiany jej barbarzyńskiej polityki
W czwartek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Poseł PiS przypomniał, że na Ukrainie nadal czczeni są zbrodniarze.
- Bartłomiej Wróblewski napisał, że we Lwowie odbudowywane jest muzeum Romana Szuchewycza, “jednego z architektów ludobójstwa”.
- Zdaniem Wróblewskiego pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zmiany jej “barbarzyńskiej polityki”.
- Poseł PiS: Mamy i słusznie różne zastrzeżenia do Niemców, ale czy wyobrażacie sobie muzeum Himmlera w Berlinie, plac Eichmanna w Monachium czy aleję Goeringa w Wiedniu?
- Zobacz także: Śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Strażników Granicznych. Media: Są ścigani nie tylko za pushbacki
Jutro przypada 81. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
“Smutna rocznica, jeśli wspomnieć obecną niebywałą gloryfikację banderowskich sprawców i lekceważenie ofiar” - stwierdził na platformie X poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Polityk dodał, że we Lwowie odbudowywane jest muzeum Romana Szuchewycza, “jednego z architektów ludobójstwa”. Zdaniem Wróblewskiego pomoc dla Ukrainy powinna być uzależniona od zmiany jej “barbarzyńskiej polityki”.
Poseł PiS: To poważne zaniedbanie wszystkich naszych rządów
To poważne zaniedbanie wszystkich naszych rządów. Mamy i słusznie różne zastrzeżenia do Niemców, ale czy wyobrażacie sobie muzeum Himmlera w Berlinie, plac Eichmanna w Monachium czy aleję Goeringa w Wiedniu? Jeśli nie to dlaczego tolerować to w Kijowie? - napisał poseł PiS.
Jutro 81. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. Smutna rocznica, jeśli wspomnieć obecną niebywałą gloryfikację banderowskich sprawców i lekceważenie ofiar. We Lwowie odbudowywane jest muzeum Romana Szuchewycza, jednego z architektów ludobójstwa. Pomoc dla Ukrainy powinna być istotnie… pic.twitter.com/328FsrcT7V — BartłomiejWróblewski (@bwroblewski) July 10, 2024
Projekt uchwały upamiętniający 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
Posłowie PiS przygotowali projekt uchwały upamiętniający rocznicę Rzezi Wołyńskiej i mają nadzieję, że dokument poprą wszystkie siły polityczne w parlamencie.
To nie projekt, który dzieli, to jest projekt, który łączy wszystkich Polaków, którzy chcą pamiętać o tym co się zdarzyło i chcą przebaczyć - powiedziała poseł PiS Joanna Lichocka.
Czytaj także: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Ilu Polaków zginęło w Rzezi Wołyńskiej?
Rzeź wołyńska
Od 11 do 12 lipca 1943 ukraińscy naziści z Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowali 150 miejscowości (powiatu włodzimierskiego, horochowskiego, kowelskiego oraz łuckiego) w celu wymordowania polskiej ludności. W ramach czystek etnicznych ukraińscy naziści od 1943 do 1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej wymordowali ponad 100 tys. Polaków. W ramach odwetu Polacy zlikwidowali 10 tys. Ukraińców.
Ofiarami ukraińskich nacjonalistycznych ugrupowań OUN/UPA w ramach “oczyszczania Ukrainy z obcego elementu” byli również obywatele II Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej, czeskiej, węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz sami Ukraińcy, nierzadko sprzeciwiający się ludobójczej ideologii lub ratujący sąsiadów i krewnych.
Źródło: x.com, pap.pl