Wspieraj wolne media

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Ilu Polaków zginęło w Rzezi Wołyńskiej? Wkrótce obchody tej tragicznej zbrodni ukraińskich szowinistów

1
0
0
Ofiary Rzezi Wołyńskiej
Ofiary Rzezi Wołyńskiej / Fot. Wikimedia Commons

Za kilka dni 11. lipca obchodzony w Polsce będzie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jednakże do tej pory ukraińscy autorzy unikają jak ognia mówienia o liczbach. Polscy badacze mają jasne stanowisko. Zobacz ilu Polaków zginęło w Rzezi Wołyńskiej.

Za kilka dni 11. lipca obchodzony w Polsce będzie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jednakże do tej pory ukraińscy autorzy unikają jak ognia mówienia o liczbach. Wielu nie jest nawet gotowych przyznać, że na Wołyniu doszło do zbrodni. Ustalenia polskich historyków wyglądają zgoła inaczej. 

Jak podkreśla Grzegorz Motyka w książce "Wołyń'43", w historii Polski czasów drugiej wojny światowej ta zbrodnia stanowi jeden z najkrwawszych epizodów. Specjaliści wiele miejsca poświęcają także próbom oszacowania liczby ofiar.

Ewa Siemaszko w artykule "Straty ludności polskiej w wyniku zbrodni ludobójstwa dokonanych w latach czterdziestych XX wieku przez nacjonalistów ukraińskich" przytacza ustalenia, jakie pojawiły się w jednej z najbardziej cenionych książek poświęconych OUN-UPA - "Droga do nikąd". Autorzy tej pracy, Antoni B. Szcześniak i Wiesław Z. Szota, stwierdzają, że nie da się podać dokładnej liczby ofiar, szacując liczbę ofiar na około 60-80 tysięcy.

Czytaj więcej: Mapa miejsc zbrodni Rzezi Wołyńskiej. Możesz odnaleźć informacje o osobach zamordowanych

Ilu Polaków zginęło w Rzezi Wołyńskiej? 

Jednakże zajmująca się ukraińskim ludobójstwem na Wołyniu, Ewa Siemaszko podaje znacznie większe liczby. Prawdopodobne straty ludności polskiej w wyniku ludobójczych działań OUN-UPA i innych ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, będące sumą liczb ofiar udokumentowanych i szacowanych dla pięciu województw, wynoszą co najmniej 133 800 Polaków. W różnych miejscach pojawiają się także większe liczby, sięgające od 150 000 do nawet 200 000 ofiar.

Niestety strona ukraińska nadal kontruje te wypowiedzi informacjami o tysiącach ukraińskich cywilów zabitych w akcjach odwetowych i pacyfikacjach dokonywanych przez polskie podziemie.

Odpowiedzialnym za wydanie rozkazu do udziału UPA w czystce etnicznej jest Dmytro Klaczkiwski ps. Kłym Sawur, dowódca okręgu UPA-Północ wraz z Wasylem Iwachowem i Iwanem Łytwynczukiem. Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej wskazuje przywódców OUN-B i UPA bezpośrednio odpowiedzialnych za decyzję o zbrodni i kierowanie mordami

Czytaj więcej: Młody Ukrainiec zaapelował do swoich rodaków: Prawda o ludobójstwie na Wołyniu, choć haniebna, musi zostać ujawniona

Pomnik "Rzezi Wołyńskiej" w Domostawie

Pomnik “Rzezi Wołyńskiej” po latach starań i różnych przeciwności losu doczeka się wreszcie odsłonięcia w Domostawie (woj. podkarpackie). Nastąpi to w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Pomnik “Rzeź Wołyńska” autorstwa śp. Andrzeja Pityńskiego został dzisiaj zamontowany na swoim miejscu w Domostawie. Oficjalne odsłonięcie 14 lipca - napisało na platformie X Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.

Pomnik został stworzony przez Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza z Ulanowa. Monument w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Pierwotnie pomnik miał zostać odsłonięty 11 lipca 2018 roku, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednak weteranom nie udało się znaleźć dla niego lokalizacji.

Źródło: wielkahistoria.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo