Wizyta Prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w Polsce. Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze swoim fińskim odpowiednikiem. "Jest to bardzo nieprzyjemna i trudna sytuacja, którą my Polacy rozumiemy znakomicie"

1
0
0
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Finlandii Sauli Niinisto
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Finlandii Sauli Niinisto / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Warszawie z Prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Będzie on przebywał w naszym kraju do wtorku. Jednym z głównych tematów rozmów były zagrożenia hybrydowe m.in. na granicy fińsko-rosyjskiej.

  • W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda przyjął w swoim Pałacu Prezydenckim fińskiego przywódcę Sauli Niinisto.
  • Prezydent Finlandii będzie przebywał w Polsce do wtorku i w tym czasie spotka się z wieloma ważnymi politykami.
  • Podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Duda zapewnił fińskiego odpowiednika o swoim wsparciu.
  • Zobacz także: Żółtek: Praktycznie przestajemy być suwerennym krajem [NASZ WYWIAD]

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Finlandii, Sauli Niinistö, który przybył do Polski z dwudniową wizytą. Jednym z głównych tematów rozmów były zagrożenia hybrydowe m.in. na granicy fińsko-rosyjskiej.

Na wspólnej konferencji po rozmowach prezydent Andrzej Duda oświadczył, że zapewnił swojego fińskiego odpowiednika o gotowości do wsparcia, gdyby było to potrzebne.

Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj Finlandia na granicy z Rosją spotyka się z podobnym zjawiskiem, z jakim my mamy do czynienia od 2021 roku, to znaczy z hybrydowym atakiem na fińską granicę. Atak ten jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na granicę. Jest to bardzo nieprzyjemna i trudna sytuacja, którą my Polacy rozumiemy znakomicie. Zapewniłem prezydenta Finlandii, że wspieramy ten kraj w obronie granicy. Wspieramy z pełną świadomością, że Finlandia broni nie tylko swojej granicy, ale także granicy Unii Europejskiej - powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Po południu fiński prezydent spotka się z Marszałkami Sejmu i Senatu: Szymonem Hołownią i Małgorzatą Kidawą-Błońską. 

Czytaj więcej: Politycy opozycji chcą odwoływać sędziów z Trybunału Konstytucyjnego. Tyszka: Nie można uchwałami sejmu wzruszać decyzji innych organów władzy

Finlandia zamknęła przejścia graniczne z Rosją. Ostra reakcja Kremla

Jak poinformowały w zeszły czwartek fińskie władze, od najbliższej soboty na trzy miesiące zostaną zamknięte przejścia graniczne z Rosją. Ma to być podjęty krok w związku z nieustającym zagrożeniem wysyłanym przez Kreml, szczególnie po wejściu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Od soboty na trzy miesiące zostaną zamknięte główne przejścia graniczne z Rosją - powiadomił w zeszły czwartek rząd Finlandii.

Chodzi o przejścia w okolicy miejscowości Virolahti, Lappeenranta, Imatra oraz w Karelii Północnej w Niirala.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w zeszły piątek, że Finlandia popełniła duży błąd zamykając granice z jego państwem. 

Finlandia popełnia wielki błąd, zamykając przejścia graniczne z Rosją - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał również, że ta decyzja wpłynie na relacje dwustronne. Jego zdaniem Rosja nigdy wcześniej nie groziła Finlandii i nigdy nie dążyła do konfrontacji. Jednakże, w odczuciu Pieskowa fińskie władze właśnie weszły na drogę kolizyjną. 

Źródło: radiomaryja.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo