Wizyta Jabłońskiego w Izraelu. W Jerozolimie zostanie otwarta ważna wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" ku pamięci Armii Krajowej
Instytut Pamięci Narodowej otworzy dziś w Jerozolimie wystawę "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Celem jest m.in. upamiętnienie wysiłków Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.
- Od poniedziałku z wizytą w Izraelu przebywa wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który odbył szereg rozmów z izraelskimi politykami.
- Polski urzędnik ma udać się również z wizytą na teren Palestyny, aby z bliska zobaczyć okrucieństwo izraelskich prześladowań tamtejszej ludności.
- Jabłoński wraz z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr Karolem Nawrockim weźmie udział w otwarciu ważnej wystawy.
- Zobacz także: Skandaliczny produkt w ukraińskim sklepie w centrum Krakowa. Zbrodniarz Stepan Bandera obok prezydenta Wołodymyra Zelenskiego? Znany duchowny oczekuje reakcji polskich włądz
Instytut Pamięci Narodowej otworzy dziś w Jerozolimie wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Celem jest m.in. upamiętnienie wysiłków Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. W uroczystości wezmą udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.
Wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" przedstawia zdjęcia ukazujące losy tysięcy Polaków, którzy uwolnili się z sowieckich łagrów i wstąpili do 2 Korpusu Polskiego. Przybliża również bohaterskie czyny polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.
Czytaj więcej: 33 rocznica pierwszej przegranej Janusza Korwin-Mikke w wyborach
Historia polsko-żydowskiej współpracy
Rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, wskazał, że uroczystość otwarcia ekspozycji jest okazją do przypomnienia wspólnej odysei Polaków i Żydów.
Najlepszym przykładem jest chociażby Menachem Begin, który razem z gen. Andersem, jako żołnierz Wojska Polskiego, wyszedł ze Związku Sowieckiego i wraz z dużą grupą polskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia pozostał w Palestynie. Dzięki ich zaangażowaniu i walce później powstało Państwo Izrael. Tak więc można powiedzieć, że gen. Anders dał im nie tylko wolność, ale przyczynił się do tego, że kilka lat później mogli zamieszkać w wymarzonym wolnym państwie żydowskim – Państwie Izrael - podkreślił Rafał Leśkiewicz.
Otwarcie wystawy zbiega się z 80. rocznicą pobytu Armii gen. Andersa w Ziemi Świętej oraz 75. rocznicą powstania Państwa Izrael.
Źródło: radiomaryja.pl