Wielu chorych Polaków doświadcza fizycznego cierpienia. Da się temu zapobiec? "Współczesna medycyna dysponuje metodami kontroli bólu"
Polacy doświadczają fizycznego cierpienia, którego przeżywać częstokroć by nie musieli - gdyby temat leczenia bólu w terminalnej fazie choroby był priorytetem - poinformował portal Synertime.pl.
- Dr Paweł Witt: Współczesna medycyna dysponuje zaawansowanymi metodami i technikami kontroli bólu.
- Jeśli chodzi o opiekę paliatywną, która polega m.in. na łagodzeniu bólu w Polsce brakuje odpowiednich środków finansowych i edukacji.
- Synertime.pl opierając się na danych GUS podał, że co roku w Polsce umiera około pół miliona osób, a wielu z nich doświadcza bólu, który wymaga odpowiedniej opieki farmakologicznej czy opieki paliatywnej.
- Zobacz także: Aplikacja "Mój Donos" powstała dla żartu. Przyszło ponad 5 tys. donosów, w tym te prawdziwe
Najczęstszy powód śmierci Polaków to choroby układu krążenia, które są odpowiedzialne za zgon w 34,8 proc. przypadków. Później są nowotwory złośliwe - 18 proc. przypadków, a trzecie miejsce zajmuje covid-19 - 17,9 proc. przypadków. Dalej są choroby układu oddechowego i trawiennego, grypa i zapalenie płuc, cukrzyca, marskość i inne choroby wątroby. Co więcej, wszystkie te schorzenia mogą powodować niesamowity ból u chorego, podał portal.
Współczesna medycyna może łagodzić cierpienie
Współczesna medycyna dysponuje zaawansowanymi metodami i technikami kontroli bólu, co pozwala na skuteczne łagodzenie cierpienia w zaawansowanym stadium wielu chorób - powiedział dr Paweł Witt, przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiej Konferencji “Odchodzić bez bólu”.
Opieka paliatywna to rodzaj opieki medycznej koncentrującej się na poprawie jakości życia pacjentów (często z chorobami nieuleczalnymi) poprzez łagodzenie objawów, zapewnienie komfortu i wsparcia emocjonalnego w ostatnim okresie życia.
Edukacja i finanse kluczem do zmniejszenia bólu?
Brakuje odpowiednich środków finansowych i edukacji, a personel medyczny często nie posiada wystarczającej wiedzy, aby zapewnić odpowiednią opiekę paliatywną. Wielu pacjentów doświadcza zbędnego cierpienia - dodał dr Witt cytowany przez portal.
Serwis powołując się na badania z 2023 r. wskazał, że “około 70 proc. pacjentów z zaawansowanym nowotworem i prawie 65 proc. osób umierających na inne schorzenia doświadcza bólu, który w większości przypadków, bo w blisko 80 proc., można opanować dzięki wprowadzeniu terapii farmakologicznej”.
Zbyt mało osób objętych jest opieką paliatywną
Synertime.pl opierając się na danych GUS podał, że co roku w Polsce umiera około pół miliona osób, a wielu z nich doświadcza bólu, który wymaga odpowiedniej opieki farmakologicznej czy opieki paliatywnej.
Niestety jak pokazują sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia opieką paliatywno-hospicyjną objętych jest co roku mniej niż 100 tysięcy osób. To o wiele za mało, by móc ulżyć Polakom w cierpieniu. Tyle rocznie osób umiera w Polsce tylko na nowotwór - czytamy.
Źródło: synertime.pl