Weszła w życie ustawa antyprzemocowa 2.0. W niej m.in. izolowanie osób stosujących przemoc domową
15 sierpnia weszła w życie ustawa antyprzemocowa 2.0. Oznacza to, że ofiary przemocy zyskały w Polsce jeszcze większą ochronę i pomoc.
- Zgodnie z przepisami osoba stosująca przemoc fizyczną, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, musi na mocy decyzji policji bezzwłocznie opuścić mieszkanie.
- MZ: Do 1 lipca 2023 r. wydano łącznie 10 127 nakazów opuszczenia przez sprawców przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazów zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
- Do obowiązujących już przepisów wprowadzone zostały rozwiązania, które umożliwią izolowanie osób stosujących przemoc domową.
- Zobacz także: Kanadyjska kobieta miała długotrwałą depresję i myśli samobójcze. Psychiatra poradził jej eutanazję zamiast leczenia. Sprawa trafiła do mediów
Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło, że ustawa poprawi bezpieczeństwo przede wszystkim kobiet i dzieci.
Przyjęte regulacje są kontynuacją wprowadzania do polskiego systemu prawnego instrumentów ochrony osób doznających przemocy domowej. Zmiany w tym zakresie zapoczątkowała, opracowana w Ministerstwie Sprawiedliwości pod nadzorem wiceministra Marcina Romanowskiego, ustawa antyprzemocowa z 30 kwietnia 2020 r.
Zmiany mające na celu zwiększenie ochrony ofiar przemocy domowej zapewnia nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepisy m.in. wprowadzają standardy ochrony małoletnich we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Rozwiązania umożliwią izolowanie osób stosujących przemoc domową, gdy stwarzają one zagrożenie dla życia lub zdrowia innych, także poza wspólnie zajmowanym mieszkaniem.
Skuteczne przepisy
MS zaznacza, że te regulacje okazały się bardzo skuteczne, o czymś świadczą m.in. liczby. Do 1 lipca bieżącego roku wydano łącznie 10 127 nakazów opuszczenia przez sprawców przemocy wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazów zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Dotychczasowe przepisy ustawy antyprzemocowej okazały się bardzo skuteczne. Teraz dodatkowo wzmacniamy ochronę osób doznających przemocy domowej, m.in. poprzez kolejne ograniczenie prawa sprawcy przemocy do zbliżania się lub kontaktowania z osobą pokrzywdzoną - powiedział wiceminister Marcin Romanowski.
Czytaj także: Petru ogłosił start do Sejmu. Nie ustępuje w atakach na Konfederację. "Dziś polską racją stanu jest wygranie z PiS"
Rozszerzona ochrona
Do obowiązujących już przepisów wprowadzone zostały rozwiązania, które umożliwią izolowanie osób stosujących przemoc domową, gdy stwarzają one zagrożenie dla życia lub zdrowia innych osób, także poza wspólnie zajmowanym mieszkaniem.
Nowela przewiduje także możliwość wysłuchania dziecka przed sądem oraz zobowiązuje sędziów do szkoleń w sprawach dzieci, m.in. przez określenie ich minimalnego czasu.
Źródło: radiomaryja.pl, gov.pl