Ważą się losy zerowej stawki VAT na żywność. Politycy PiS złożyli w Sejmie projekt
Z końcem roku przestaje obowiązywać jedna z tarcz antyinflacyjnych, czyli zero procentowy VAT na żywność. To spowoduje wzrost cen produktów spożywczych. Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada przedłużenie zerowej stawki VAT.
- PiS chce przedłużenia zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do końca czerwca 2024 roku.
- Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli podatek wróci do poziomu 5 proc., to będziemy się musieli zmierzyć z podwyżkami cen.
- Zerowy VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów, utrzymanie tej stawki ma kosztować ok. 11 mld zł w 2023 r.
- Zobacz także: Prof. Legutko: Unia Europejska chce przejąć zdrowie jako swoją kompetencję. Jest to absurd
Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obowiązywanie zerowej stawki podatku VAT na żywność zostanie wydłużone do końca bieżącego roku.
PiS chce przedłużyć zerowy VAT na żywność do końca czerwca przyszłego roku
20 listopada politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, który zakłada przedłużenie zerowego podatku VAT na żywność. Miałby on funkcjonować do końca czerwca przyszłego roku. Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli podatek wróci do poziomu 5 proc., to będziemy się musieli zmierzyć z podwyżkami cen.
Celem projektowanej ustawy jest zmiana w ustawie o podatku VAT polegająca na przedłużeniu do 30 czerwca 2024 r. wprowadzonego w obszarze podatku VAT rozwiązania zmierzającego do złagodzenia skutków inflacji czyli utrzymania stawki 0 proc. na podstawową żywność przez kolejne sześć miesięcy - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Politycy PiS podkreślają, że VAT na żywność można przedłużyć rozporządzeniem, ale uchwalenie ustawy daje większą gwarancję, że nowa większość nie wycofa się z tej propozycji.
Zerowy VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 r. Według szacunków Ministerstwa Finansów, utrzymanie tej stawki ma kosztować ok. 11 mld zł w 2023 r. Zmiany wprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy, aby zniwelować skutki inflacji.
Czytaj także: Dezinflacja w przyszłym roku? Członek RPP nie wie jaka będzie przyszłość
27 proc. naszego budżetu na żywność
Na żywność przeznaczamy średnio 27 proc. naszego budżetu. Przywrócenie 5 procentowej podstawowej stawki VAT to w ciągu roku większe wydatki o setki złotych.
Poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański, który doradza Donaldowi Tuskowi w sprawach gospodarczych, powiedział w ubiegłym tygodniu, że jego zdaniem stawka podatku VAT na żywność powinna wrócić do 5 proc.
Źródło: isbnews.pl, radiomaryja.pl