Dezinflacja w Polsce nastąpi w przyszłym roku? Członek Rady Polityki Pieniężnej nie wie jaka będzie przyszłość. "Nie wiemy, jaka będzie decyzja przyszłego rządu"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W przestrzeni publicznej do głosu dochodzą eksperci, którzy snują prognozy w sprawie inflacji w Polsce. Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Gabriela Masłowska, podała przybliżoną datę początku dezinflacji.

Członek Rady Polityki Pieniężnej dr Gabriela Masłowska, przewiduje, że dezinflacja w Polsce będzie miała miejsce w 2024 i 2025 roku. Już teraz inflacja spada w znacznym tempie. Powiedziała ona, że inflacja w naszym kraju obniża się w dużym tempie, bo od lutego do października br. spadła aż o 12 pkt. procentowych. Jak zaznaczyła, to pokazuje, że projekcje Narodowego Banku Polskiego o jednocyfrowej inflacji do końca tego roku okazały się prawdziwe.

Ekspert wskazała, że duży wpływ na kształtowanie się wskaźnika w najbliższych miesiącach będą miały decyzje nowego rządu.

Nie wiemy, czy rząd, który powstanie, będzie utrzymywał dotychczasowe tarcze: tarczę antyinflacyjną, tarczę solidarnościową czy energetyczną, bo one zostały wprowadzone przez dotychczas funkcjonujący rząd. Czy np. będzie utrzymana zerowa stawka VAT na żywność? Gdyby ją zlikwidować, to wskaźniki poszybowałyby do góry prawie o jeden punkt procentowy. Gdyby zlikwidować też gwarancję stabilnych cen energii, to już mamy wzrost cen o 1,6 procent. Nie wiemy, jaka będzie decyzja przyszłego rządu w tych kwestiach. Nie wiemy też, czy będą utrzymane wakacje kredytowe - zwracała uwagę dr Gabriela Masłowska.

Dodała, że więcej będzie wiadomo w styczniu i w lutym. Wtedy łatwiej będzie można określić tendencje inflacyjne na przyszły rok. 

Czytaj więcej: Piotr Patkowski nie jest już wiceministrem finansów. Zrezygnował dla lepszej propozycji pracy? Wkrótce trafi do państwowej instytucji nadzoru finansowego

Listopadowa projekcja inflacji opublikowana przez Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski opublikował listopadową projekcje inflacyjną, obejmującą okres od IV kw. 2023 r. do IV kw. 2025 r. - punktem startowym projekcji jest III kw. br. Została ona przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r.

Inflacja konsumencka wyniesie,  według centralnej ścieżki projekcji  11,4 proc. w 2023 r., 4,6 proc. w 2024 r. i 3,7 proc. w 2025 r. - wobec odpowiednio: 11,9 proc., 5,2 proc. i 3,6 proc. dla tych lat w projekcji lipcowej.

 

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo