Wspieraj wolne media

Watykan dopuścił błogosławieństwa par homoseksualnych. Pojawiają się pierwsze zgrzyty wśród duchownych. Część biskupów ostrzega i podjęła sprzeczne ze Stolicą Apostolską decyzje

0
0
0
Watykan
Watykan / Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W poniedziałek Watykan poinformował, że dopuścił możliwość błogosławienia dla par homoseksualnych, które zawarto w deklaracji "Fiducia supplicans" wydany przez Dykasterię Nauki Wiary. Wśród biskupów i zwyczajnych kapłanów pojawiły się pierwsze zgrzyty w tej sprawie.

W poniedziałek Watykan poinformował, że dopuścił możliwość błogosławienia dla par homoseksualnych, które zawarto w deklaracji "Fiducia supplicans" wydany przez Dykasterię Nauki Wiary. Wśród biskupów i zwyczajnych kapłanów pojawiły się pierwsze zgrzyty w tej sprawie. Część hierarchów jak biskupi Astany abp. Tomasz Peta oraz bp. Athanasius Schneider zakazali błogosławieństw dla związków homoseksualnych. Podkreślili, że papież Franciszek w tej deklaracji nie idzie drogą prawdy.

Biskupi Astany– abp Tomasz Peta i bp Athanasius Schneider– ogłosili, że papież Franciszek w deklaracji #FiduciaSupplicans „nie idzie słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii” (Gal 2, 14) i zakazali błogosławienia związków homoseksualnych w ich archidiecezji - poinformował Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Czytaj więcej: Bluźniercza restauracja w centrum Warszawy. Na figurkach Matki Bożej umieszczono kod QR z menu. Jest petycja do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego

Watykan dopuścił do kontrowersyjnych błogosławieństw

W poniedziałek Watykan poinformował, że dopuścił możliwość błogosławienia dla par homoseksualnych, które zawarto w deklaracji "Fiducia supplicans" wydany przez Dykasterię Nauki Wiary. W dokumencie wyraźnie zastrzeżono, że takie błogosławieństwo musi odbywać się poza jakimkolwiek rytuałem, aby jednoznacznie nie był utożsamiany z sakramentem małżeństwa.

W dokumencie zastrzeżono, że błogosławieństwo może być udzielone tym osobom, które uznając potrzebę pomocy Boga nie domagają się uznania swojego statusu. Tym samym wprowadza się błogosławieństwo, które nie jest wpisane w obrzęd liturgiczny.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary kardynał Victor Manuel Fernandez wyjaśnił, że przedstawiona refleksja teologiczna oparta jest na wizji duszpasterskiej papieża Franciszka. 

I to w takim kontekście można zrozumieć możliwość błogosławienia par w sytuacjach nieregularnych oraz par tej samej płci bez oficjalnego potwierdzenia ich statusu czy jakiejkolwiek zmiany odwiecznego nauczania Kościoła na temat małżeństwa - wyjaśnił kardynał z Argentyny.

Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo