Wakacje kredytowe. Morawiecki poinformował o zwiększeniu finansowania dla programu "Bezpieczny kredyt 2 procent". W projekcie uczestniczy 13 banków

0
0
0
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania dla projektu "Bezpieczny kredyt 2 procent". W projekcie uczestniczy 13 banków, a do tej pory podpisano niemal 41 tysięcy umów na tanie kredyty hipoteczne.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania dla projektu "Bezpieczny kredyt 2 procent". Tani kredyt współfinansowany przez budżet państwa okazał się dużym sukcesem. W projekcie uczestniczy 13 banków, a do tej pory podpisano niemal 41 tysięcy umów na tanie kredyty hipoteczne. Jego zdaniem program "Bezpieczny kredyt 2 procent" zdecydowanie zwiększył dostępność mieszkań i domów dla polskich rodzin.

Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, aby różne projekty ustaw i uchwał trafiły do Sejmu. To jest kontynuacja prac, które toczyły się przed wyborami i po wyborach. Chcemy, aby rząd normlanie pracował, aby pokazywał konkretne projekty ustaw - powiedział Premier. 

 To kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin. Cieszy się to takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy na zwiększenie finansowania całego projektu. Chcemy, żeby mieszkanie było towarem, na które każdego uczciwie pracującego Polaka, po prostu stać. Bezpieczny kredyt 2 procent, który jest jednym z rozwiązań, okazał się wielkim sukcesem - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał również, że jego rząd wprowadził wakacje kredytowe, które ułatwiają wielu rodzinom spłatę kredytów hipotecznych.

Zgodnie z obecnymi przepisami ponad milion rodzin może skorzystać z możliwości odroczenia spłat kredytów. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowy projekt autorstwa Polski 2050 ograniczy liczbę korzystających z tego rozwiązania.

Czytaj więcej: Dezinflacja w Polsce nastąpi w przyszłym roku? Członek Rady Polityki Pieniężnej nie wie jaka będzie przyszłość. "Nie wiemy, jaka będzie decyzja przyszłego rządu"

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to urlop od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na okres kilku miesięcy. Mogły z tej opcji skorzystać osoby posiadające kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe i zawarły umowę z bankiem przed 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania przypadał po 1 stycznia 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. W 2023 r. można było zawiesić maksymalnie 4 raty, po jednej racie w każdym z kwartałów.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo