Wspieraj wolne media

W piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czym jest ten kult? Obowiązuje post?

9
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to ważne święto w Kościele katolickim, które jest obchodzone w piątek po oktawie Bożego Ciała. Czym tak naprawdę jest ta uroczystość i czy tego dnia obowiązuje post?

  • To Małgorzacie Marii Alacoque Jezus powierzył misję ustanowienia święta ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.
  • Przyszła święta oraz jej spowiednik Klaudiusz la Colombière jako pierwsi ofiarowali się Bożemu Sercu.
  • Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  • Zobacz także: Dziś w Warszawie Marsz Milczenia. "Za duszę zamordowanego przez imigrantów żołnierza"

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa jest duchowością Kościoła katolickiego, która ma swoje początki w nauczaniu i objawieniach różnych świętych, m.in. Bernarda z Clairvaux, Gertrudy z Helfty czy Małgorzaty Marii Alacoque. Czcimy w nim ukrzyżowaną miłość Boga, który nędzę ludzi bierze do swojego serca. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

To jej Jezus powierzył tajemnice swego Serca

Idea oddania się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest związana z objawieniami właśnie św. Małgorzaty Marii Alacoque (1647-1690), francuskiej wizytki z Paray-le-Monial. Święta ta była mistyczką, której Chrystus ukazał swoje Serce spragnione ludzkiej miłości i zażądał, by Mu się oddała oraz aby ustanowiono święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.

Przyszła święta oraz jej spowiednik Klaudiusz la Colombière jako pierwsi ofiarowali się Bożemu Sercu, a następnie ułożyli formuły zawierzenia i tym samym zapoczątkowali proces osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W 1856 r. papież Pius IX uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa uczynił obowiązującą w Kościele na całym świecie.

Czytaj także: Objawienia Chrystusa i Maryi w Polsce

Wielka obietnica

Przy ostatnim objawieniu w 1675 roku Pan Jezus zażądał, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony jako osobne święto na uczczenie Jego Serca i na wynagrodzenie Mu przez Komunię świętą i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznawał, gdy w czasie oktawy był wystawiany na ołtarzach. 

W zamian za to obiecał Małgorzacie, że Jego Serce wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób Jego Sercu oddadzą cześć lub przyczynią się do rozszerzenia święta.

Idea oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa jest też mocno związana z historią Polski. Nasza ojczyzna kilkutrotnie została powierzona Jego sercu przez Episkopat (np. prymas Mieczysław Ledóchowski w grudniu 1872 r. poświęcił Sercu Jezusowemu diecezję gnieźnieńską i poznańską w okresie zaborów).

Źródło: ekai.pl, stacja7.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
9
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo