W Polsce możliwy jest szwedzki model rządu? Ciekawa propozycja europosła Prawa i Sprawiedliwości. Saryusz-Wolski: "Zastosowanie modelu szwedzkiego w Polsce umożliwia spełnienie ich woli"
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski postanowił opisać obecną sytuację polityczną w Polsce. Jego zdaniem w naszym kraju mógłby powstać rząd działający na podobnym mechanizmie co we Szwecji.
- Nowo desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki prawdopodobnie poniesie fiasko, podczas tworzenia rządu.
- W takim przypadku, w drugim kroku Sejm najprawdopodobniej desygnuje na to stanowisko Donalda Tuska.
- Jednakże europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski ma ciekawą alternatywę.
- Zobacz także: Koalicja Obywatelska i Polska 2050 wskazali potencjalnego kandydata na wicemarszałka. To ona mogłoby zostać zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość. "Byłaby bardzo dobrym wicemarszałkiem"
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski postanowił opisać obecną sytuację polityczną w Polsce. Jego zdaniem w naszym kraju mógłby powstać rząd działający na podobnym mechanizmie co we Szwecji.
W Polsce w obecnej sytuacji politycznej możliwe jest zastosowanie modelu szwedzkiego, gdzie obecnie rządzi rząd politycznego centrum, złożony z 3 partii członkowskich z 2 frakcji PE - napisał europoseł.
Jedna to partia liberalna z frakcji PE Renew Europe, gdzie zasiada Polska 2050. Pozostałe to 2 partie z frakcji ludowej EPP, gdzie zasiada PSL - wyjaśnił Jacek Saryusz-Wolski.
Podkreślił, że szwedzki rząd wspierany jest z poziomu parlamentu przez prawicowe ugrupowanie Szwedzkich Demokratów. Zaznaczył, że takie rozwiązania sprawuje się stabilnie.
Ten rząd jest wspierany z poziomu parlamentu szwedzkiego przez partię Szwedzkich Demokratów, która jednak sama nie uczestniczy w rządzie. Jest ona członkiem frakcji PE- ECR, gdzie zasiada PiS. To rozwiązanie działa stabilnie i dobrze - wyjaśnił polityk.
Byłby to zatem samodzielny rząd Trzeciej Drogi, ze wsparciem parlamentarnym PiS - podkreślił Saryusz-Wolski.
W Polsce w obecnej sytuacji politycznej możliwe jest zastosowanie m o d e l u s z w e d z k i e g o, gdzie obecnie rządzi rząd politycznego centrum, złożony z 3 partii członkowskich z 2 frakcji PE.
Jedna to partia liberalna z frakcji PE @RenewEurope , gdzie zasiada… — Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) November 12, 2023
Czytaj więcej: Umowa koalicyjna dotychczasowej opozycji. Władysław Bartoszewski: "Lepiej koncentrować się na tym co chcemy zrobić"
Samotne rządy Trzeciej Drogi przy wsparciu PiS?
Polityczną wolą wyborców Trzeciej Drogi był wybór rządu zarówno bez Tuska jak i bez PiS. Zastosowanie modelu szwedzkiego w Polsce umożliwia spełnienie ich woli. Trzecia Droga mogłaby w tym modelu w najpełniejszy sposób spełnić oczekiwania swojego elektoratu.
Model ten oferuje też obu partiom Trzeciej Drogi zarówno gwarancję uniknięcia losu przystawek w rządzie Tuska, jak i dobrą perspektywę trwałego umocnienia swych pozycji w centrum sceny politycznej.
Mandaty: 65 TD + 194 PiS = 259, czyli o 11 mandatów więcej niż miałby ew. rząd Tuska.
Jeśli niepodległość i suwerenność nie ma ceny, to jedynym warunkiem poparcia takiego rządu Trzeciej Drogi byłaby jej niezgoda na zmianę traktatów UE
Pewne i gwarantowane zaakceptownie przez Tuska zmian Traktatów UE, jakkolwiek by się nie zaklinał, w świetle jego kompletnej zależności od zewnętrznych promotorów oraz wobec tego jak dotąd PO głosowała w tej sprawie w PE, grozi Polsce właśnie NIEODWRACALNĄ UTRATĄ niepodległości i suwerenności. Stawka decyzji w tej materii i odpowiedzialność są iście HISTORYCZNE, na miarę niegdysiejszych aktów polskiego Sejmu, który w 1773 roku haniebnie zgodził się na ROZBIORY POLSKI.
Źródło: tvmn.pl, twitter.com/x.com