Uroczystość Wszystkich Świętych. Orędzie abp. Marka Jędraszewskiego. "Chrystus błogosławi bowiem wszystkim tym, którzy wpatrując się w Jego krzyż"
Abp Marek Jędraszewski wygłosił specjalne orędzie do wiernych z okazji uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Przypomniał on o szczególnym znaczeniu tych dni oraz o głównych prawdach wiary w Jezusa Chrystusa.
- W środę i czwartek katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny za wszystkich zmarłych.
- Z tej okazji abp Marek Jędraszewski wygłosił specjalne orędzie do wiernych swojej diecezji oraz reszty Polaków.
- Duchowny przypomniał również wizytę św. Jana Pawła II na Wawelu 10 czerwca 1987 r.
- Zobacz także: Nie będzie poparcia dla Morawieckiego? Suwerenna Polska miała przekazać swoje stanowisko
Znany w Polsce abp Marek Jędraszewski wygłosił specjalne orędzie do wiernych z okazji uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Duchowny podkreślił co w tych dniach będzie najważniejsze dla naszych zmarłych, czym są związane obietnice Jezusa Chrystusa dotyczące zbawienia i zmartwychwstania.
Uroczystość Wszystkich Świętych i następujący po niej Dzień Zaduszny, w którym wspominamy wiernych zmarłych, dogłębnie naznaczone są tajemnicą krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa - podkreślił abp Marek Jędraszewski w orędziu skierowanym do wiernych na 1 i 2 listopada.
Metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski z okazji uroczystości Wszystkich Świętych przypomniał wizytę św. Jana Pawła II na Wawelu 10 czerwca 1987 r. Papież mówił wtedy, że Wawel to miejsce spotkań ostatnich pokoleń, które wpisane jest w dzieje naszej ojczyzny.
To miejsce, na którym się spotykamy, przemawiało do całych pokoleń. Zaklęta w nim jest najgłębsza i najrdzenniejsza treść Ewangelii, wpisana w dzieje naszej ojczyzny przed 600 laty - powiedział abp. Jędraszewski.
Arcybiskup Marek Jędraszewski odwołał się do historii wawelskiego krucyfiksu, który od końca XIV w. znajduje się w krakowskiej katedrze. Przypomniał, że krzyż stanowił centralną część ołtarza Wszystkich Świętych, a na jego skrzydłach widniały postaci czterech świętych kobiet, do których przemówił Chrystus: św. królowej Jadwigi, św. Jadwigi Śląskiej, bł. Kingi oraz św. Brygidy Szwedzkiej.
Chrystus błogosławi bowiem wszystkim tym, którzy wpatrując się w Jego krzyż i rozważając Bożą miłość do człowieka i świata, żyją na co dzień Ewangelią. Jego słowa skierowane do tylu świętych w dziejach Kościoła były i są istotowo związane z obietnicą, którą przed wiekami złożył wobec św. Marty: "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki" - dodał metropolita krakowski.
Uroczystość Wszystkich Świętych
W środę 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych, która przypomina, że prócz tych świętych, których znamy z imienia, i których wspomnienia obchodzimy w ciągu roku, jest niepoliczalna rzesza tych, którzy są świętymi a których imion nie pamiętamy. Wierni przypominają sobie również o własnym powołaniu do świętości.
Uczestnictwo we Mszy świętej w dzień Wszystkich Świętych jest obowiązkowe. Jest to jedno z pięciu wskazanych przez Konferencję Episkopatu Polski świąt kościelnych, które wierni są zobowiązani obchodzić.
1 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Czytaj więcej: Polacy na Wszystkich Świętych i Zaduszki wydają ponad miliard złotych
Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?
Radosne święto Wszystkich Świętych najczęściej mylone jest z Dniem Zadusznym, kiedy to 2 listopada wspominamy zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu - w swoich modlitwach prosimy Boga o zbawienie tych dusz.
Nie jest to jednak żadna uroczystość ani święto w Kościele rzymskokatolickim. To oznacza, że 2 listopada nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej. Dzień Zaduszny nie jest także dniem ustawowo wolnym od pracy.
Źródło: dorzeczy.pl, ekai.pl