Wspieraj wolne media

Ukraińcy nie chcą pozwolić na ekshumacje polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej. Niemcy nie mają z tym problemu. Bosak: "Dla mnie to forma jakiegoś rasizmu"

0
0
7
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak / Fot. Youtube/Radio WNET

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak odniósł się do kwestii braku ekshumacji polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tego problemu nie mają z kolei Niemcy. Współprzewodniczący Konfederacji skrytykował ukraińskie władze.

Poseł Konfederacji prof. Andrzej Zapałowski złożył ponad dwa miesiące temu interpelację poselską do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie pochówku polskich żołnierzy wojny obronnej 1939 r. w Mościskach na terenie dzisiejszej Ukrainy. Resort kultury stwierdziło, że na Ukrainie toczy się wojna, choć teren ten nie jest objęty walkami, dlatego w najbliższych latach nie zostanie przeprowadzona ekshumacja.Tymczasem polscy bohaterowie nie mogą liczyć na godny pochówek.

Dzisiaj nie ma tam żadnych prac ekshumacyjnych, w związku z czym polscy Bohaterowie leżą w dole śmierci i nie mogą liczyć na godny pochówek - poinformowało stowarzyszenie "Wiara i Czyn".

Warto również zwrócić uwagę, że w tym samym momencie Niemcy prowadzą własne ekshumacje żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej.

Czytaj więcej: Wystawa wróci na swoje miejsce? Jest zapowiedź dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Bosak nie powstrzymywał się przed krytyką w stronę Kijowa

Do tej sprawy odniósł się również Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, który został zapytany o tę kwestię w "Radiu WNET". Jego zdaniem mamy do czynienia z pewną formą rasizmu, gdyż Niemcy mogą bez większych przeszkód dokonywać ekshumacji, pomimo wojny Ukrainy z Rosją.

Dla mnie to forma jakiegoś rasizmu, że niemieckie ciała można wydobyć z ziemi, a polskich nie można - zauważył Krzysztof Bosak.

Zaznaczył, że ekshumacja polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej jest blokowana przez ukraińską administrację.

To jest blokowane administracyjnie, bardzo konsekwentnie przez państwo ukraińskie. Oni nie chcą, żeby to zbadać - podkreślił Wicemarszałek Sejmu.

Źródło: tvmn.pl, x.com, wnet.fm

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo