Wspieraj wolne media

Prezydent Ukrainy po raz pierwszy zwątpił w Sojusz Północnoatlantycki. Zełenski nie wie, czy Ukraina wejdzie do NATO. "Nie wiemy dokładnie, jak to będzie"

8
0
0
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / Fot. PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania ze studentami w Mikołajewie na południu Ukrainy podzielił się po raz pierwszy swoimi wątpliwościami. Ukraiński przywódca nie jest pewien, czy Ukraina zdoła wejść ostatecznie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania ze studentami w Mikołajewie na południu Ukrainy podzielił się po raz pierwszy swoimi wątpliwościami. Ukraiński przywódca nie jest pewien, czy Ukraina zdoła wejść ostatecznie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Nie wiemy dokładnie, jak to będzie. Nikt nie może powiedzieć tego na pewno, czy będziemy w NATO, czy nie będziemy w NATO - stwierdził Prezydent Ukrainy.

Niemniej jednak Ukraina będzie dążyć do standardów NATO i zrobi wszystko, aby bezpieczeństwo narodowe było na najwyższym poziomie - wyjaśnił Wołodymyr Zełenski.

Wczoraj pomiędzy NATO i Ukrainą doszło do podpisania współpracy na przyszły rok. Umowa obejmuje między innymi szkolenie sił zbrojnych, bezpieczeństwo energetyczne, cyberbezpieczeństwo oraz wiele innych.

Stoltenberg zapewnia Kijów o nieustającym wsparciu ze strony NATO

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przekazał, że w rozmowie z władzami w Kijowie poruszył temat reform, jakie Ukraina musi przeprowadzić, aby zbliżyć się do członkostwa w NATO.

W kontekście wojny na Ukrainie, zapewnił że Niemcy zadeklarowały niedawno przeznaczenie ośmiu miliardów euro na wsparcie Kijowa, natomiast Holandia wyłoży dwa miliardy euro. Ponadto wiele innych państw zapewniło o swoim wsparciu na różny sposób.

Niemcy zadeklarowały osiem miliardów euro na przyszły rok, a Holandia ponad dwa miliardy. Rumunia otworzyła ośrodek szkoleniowy F-16 dla ukraińskich pilotów. Sojusznicy, w tym USA i Finlandia, wysyłają więcej środków obrony przeciwlotniczej i amunicji. 20 sojuszników utworzyło koalicję obrony powietrznej dla Ukrainy. Wszystko to pomaga ratować życie Ukraińców i wysyła wiadomość do Rosji, że nasze wsparcie nie osłabnie - wyjaśnił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj więcej: Amerykańska Izba Reprezentantów może przyjąć pakiet pomocy dla Ukrainy. Spiker Mike Johnson wyjaśnił sytuację w izbie. "Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi na marsz przez Europę"

Tajny plan Waszyngtonu i Berlina

Niemiecki dziennik "Bild" informuje, że Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chcą, aby zakończyła się wojna na Ukrainie. Zamierzają oni przekonać do negocjacji z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem swojego sojusznika, czyli Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Z publikacji wynika, że USA i Niemcy chcą przekonać Ukrainę do rozpoczęcia negocjacji z Rosją poprzez ukierunkowane dostawy broni. To spowoduje, że ukraińskie wojska będą musiały wycofać się z części frontu. 

Według niemieckiego dziennika, plan Bidena i Scholza zakłada, że to sam ukraiński przywódca musi sobie zdać sprawę z przegranej wojny obronnej, a wygrana nad Rosją to czyste mrzonki. Niemcy i USA zdają sobie sprawę ze swojej siły militarnej, która mogłaby wspierać Ukrainę przez jeszcze kilka lat. 

Publikacja wskazuje również, że inne państwa przy większej chęci, mogłyby dokonać ogromnych inwestycji zbrojeniowych dla Ukrainy, dzięki czemu sytuacja na froncie mogłaby ulec znaczącej poprawie.

Źródło: dorzeczy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
8
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo