Wspieraj wolne media

Udany start rakiety Ariane 6. Piękny przelot nad polskim niebem. Zobacz niesamowite ujęcia [+ZDJĘCIA]

0
0
0
Ariane 6
Ariane 6 / Fot. Youtube/European Space Agency, ESA

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Start z rakiety z Gujany Francuskiej był również widoczny z naszego kraju.

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Rakieta Ariane 6 wystartowała z centrum lotów kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej o godzinie 21 polskiego czasu, rozpoczynając prawie trzygodzinny, trzyetapowy lot. Chociaż nie była to misja komercyjna, podczas lotu rozmieszczono na orbicie trzy zestawy mikrosatelitów badawczych, co skłoniło kontrolę misji do uznania startu za zakończony sukcesem.

Europa wraca do kosmicznej rozgrywki. Znowu mamy swoją rakietę, która jest w stanie wynosić na orbitę satelity. Czekaliśmy na tĘ chwilę rok, tylko nie wiem czy warto. Rakieta jest przestarzała i droga w porównaniu do konkurentów z USA - przekazał Hubert Kijek z "TVN24".

Pojawił się również polski wątek. W kosmos poleciał satelita, który posiada kamerę wyprodukowaną przez rodzimą firmę Scanway.

Jednak przy tym starcie cieszy fakt, że w kosmos poleciał satelita YPsat. Jednym z jego komponentów są kamery polskiej firmy Scanway - dodał autor programu "Kijek w Kosmosie".

Jednym z najważniejszych etapów lotu było przetestowanie silnika Vinci, umożliwiającego wielokrotne uruchomienie drugiego stopnia rakiety. Ostatnie odpalenie musiało zostać przerwane na skutek awarii, co oznaczało, że ostatnia partia ładunków utknęła na pokładzie, a ponadto nie doszło do planowanej deorbitacji drugiego stopnia.

Czytaj więcej: Wybory parlamentarne we Francji zakończone. Zjednoczenie Narodowe podjęło decyzję. Marine Le Pen łączy siły z Orbanem

Tajemniczy "znak" na polskim niebie? Zachwycające ujęcia z przelotu Ariane 6

Start Ariane 6 z Gujany Francuskiej odbył się w godzinach wieczornych polskiego czasu, co dało ogromne możliwości do uchwycenia przelotu rakiety nad Polską. Tak też się stało, a w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia na których widać przelot nowoczesnej rakiety.

Niektórzy jak popularna katolicka influencerka "Najka", podczas wieczornego spaceru byli zaskoczeni "tajemniczym" obiektem na polskim niebie.

Godzina 23, a ja na spacerze widzę jakiś dziwny okrąg na niebie. Zdjęcie zrobione aparatem z trybem nocnym. Jakie pomysły co to? - zapytała się zaciekawiona Najka.

Źródło: tvn24.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo