Prawo i Sprawiedliwość dopięło swego w sprawie referendum? Trwa 81. posiedzenie Sejmu. Znamy decyzje polskiego parlamentu
Sejm zdecydował w głosowaniu o kwestii zorganizowania ogólnokrajowego referendum w dniu wyborów parlamentarnych 15 października.
- W czwartek posłowie podczas 81. posiedzenia Sejmu głosowali nad przyjęciem rządowego wniosku w sprawie przeprowadzenia referendum.
- Uchwała o zarządzeniu referendum została przyjęta większością głosów: za było 234 posłów, a przeciw 210, od głosu wstrzymało się 7 osób.
- W ostatnim tygodniu ważni politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili cztery pytania referendalne.
- Zobacz także: Nie kryje rozgoryczenia. Gołaszewski liczył na wysokie miejsce na liście KO. "Ta lista to jakiś żart"
Trwa 81. posiedzenie Sejmu. W czwartek sejmowa większość przyjęła rządowy wniosek ws. przeprowadzenia referendum. Za było 233, przeciw 211. Wstrzymało się 8 posłów. Następnie projekt uchwały o zarządzeniu referendum został skierowany do komisji sejmowej, a potem ponownie pod obrady. Po burzliwej dyskusji odbyło się głosowanie.
Po godzinie 17:30 większość sejmowa przegłosowała uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego. W głosowaniu uczestniczyło 451 posłów. "Za" było 234, a "przeciw" 210. Od głosu wstrzymało się 7 osób. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia uchwały wynosiła 226 głosów. Oznacza to, że uchwała została przyjęta i referendum zostanie zorganizowane.
Czytaj więcej: Polska gospodarka uniknie recesji? Przedstawiciel polskiego rządu nie ma wątpliwości. Soboń: "Rok 2023 zamkniemy wzrostem gospodarczym"
Cztery pytania PiS
Referendum, będzie się składało z czterech pytań, które zostały wcześniej zaprezentowane przez ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości włącznie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Jarosławem Kaczyńskim.
Pierwsze pytanie brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".
Treść drugiego pytania: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".
Trzecie pytanie brzmi: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
Czwarte pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Źródło: dorzeczy.pl