Prawo i Sprawiedliwość dopełniło obietnicy. Dzieło wypełnił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Znamy wszystkie propozycje pytań referendalnych. Kiedy nad nimi będzie obradował Sejm?
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił w poniedziałek ostatnią propozycję pytania referendalnego. W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wszystkie cztery pytania, które mają się znaleźć w referendum ogólnokrajowym. Do wypełnienia planu PiS potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu i Senatu.
- W poniedziałek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił ostatnie pytanie jakie znajdzie się na arkuszu referendalnym.
- Ważni politycy Prawa i Sprawiedliwości włącznie z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiali je w ostatnich dniach.
- Teraz PiS do przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych potrzebuje zgody Sejmu i Senatu.
- Zobacz także: Eksplozja butli z gazem w Wilczem pod Wolsztynem - są ranni
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w krótkim filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych przekazał, że ostatnie pytanie będzie dotyczyło ochrony polskiej granicy z Białorusią.
Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? - zapowiedział Minister Obrony Mariusz Błaszczak.
✅ Dla nas zawsze decydujący jest głos zwykłych Polaków. Czwarte pytanie będzie brzmiało 👇#PolacyDecydują pic.twitter.com/uMPzpsJ73I — Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) August 14, 2023
Jak brzmią pytania referendalne?
W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania propozycje pytań referendalnych. Pierwsza z nich jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński dotyczy wyprzedaży państwowych firm.
Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? - zapowiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.
Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? - zaprezentowała drugie pytanie referendalne europoseł Beata Szydło.
Propozycję trzeciego pytania w niedzielę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy ona przyjmowania nielegalnych imigrantów.
Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? - przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
Potrzebna jest zgoda parlamentu
Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami, które prezydent Andrzej Duda zarządził na 15 października. Jak przekazał rzecznik PiS Rafał Bochenek, uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które właśnie zostały zaprezentowane.
16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.
W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
Źródło: rmf24.pl