Wspieraj wolne media

UE musi wydawać 1,5 biliona euro rocznie, by zatrzymać zmiany klimatu - wynika z dokumentów

3
3
4
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Unia Europejska musi wydać około 1,5 biliona euro rocznie między 2031 a 2040 rokiem, aby osiągnąć swoje cele dotyczące zatrzymania zmiany klimatu, tak wynika z dokumentu Komisji Europejskiej.

  • “Fit for 55” zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 r. względem poziomu z 1990 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.
  • To między innymi przeciwko unijnym regulacjom klimatycznym protestują europejscy rolnicy, w środę protest w całym kraju rozpoczęli polscy gospodarze.
  • W dokumencie KE podkreślono, że chociaż koszty inwestycji w cele redukcyjne są wysokie, to są znacznie niższe niż brak podjęcia działań w obliczu skutków globalnego ocieplenia.
  • Zobacz także: Cenzurowanie osób, które sprzeciwiają się LGBT? Organizacje prorodzinne apelują do prezydenta

“Fit for 55” zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 r. względem poziomu z 1990 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. 

Protesty europejskich rolników przeciwko pomysłom UE

Wielu przemysłowców i rolników zwraca uwagę, że te wymogi są zbyt trudne do osiągnięcia w obliczu wysokiej inflacji i jej skutków, a także wobec kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.

To między innymi przeciwko unijnym regulacjom klimatycznym protestują europejscy rolnicy, w środę protest w całym kraju rozpoczęli polscy gospodarze. “Rzeczpospolita” poinformowała, że w 9 krajach europejskich nasiliły się protesty rolników i ich organizacji.

Czytaj także: Konfederacja apeluje do Komisji Europejskiej. Partia solidaryzuje się z protestującymi rolnikami

Nowe plany Unii

W dokumencie Komisji Europejskiej, do którego dotarł dziennik “Financial Times” podkreślono, że chociaż koszty inwestycji w cele redukcyjne są wysokie, to są znacznie niższe niż brak podjęcia działań w obliczu skutków globalnego ocieplenia.

Utrzymanie wzrostu temperatury globalnej na poziomie nie wyższym niż 1,5°C względem epoki przemysłowej miałoby pomóc zaoszczędzić UE 2,4 biliona euro, wynikających ze strat gospodarczych w latach 2031-2050 i obniżyć koszty netto importu paliw kopalnych o 2,8 biliona euro w tym samym okresie - podał portal wnp.pl.

Dokument zwraca również uwagę, że aby osiągnąć unijne cele klimatyczne, sektor energetyki musi być całkowicie zdekarbonizowany do 2040 roku, a całkowita konsumpcja paliw kopalnych do tego czasu musi być zredukowana o 85 proc. względem 1990 roku.

Źródło: wnp.pl, strefainwestorow.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo