Tylko w październiku zarejestrowano 123 tys. wniosków o azyl w UE. Ich liczba nadal ma rosnąć
Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu (AUEA) podała, że w październiku 2023 r. liczba wniosków o azyl wzrosła do 123 tys., co jest najwyższym miesięcznym wynikiem od 7 lat. Biorąc pod uwagę obecne tendencje, prawdopodobne jest, że do końca roku liczba wniosków o azyl w UE znacznie przekroczy milion.
- Analiza AUEA wskazuje, że organy azylowe krajów Unii w dalszym ciągu znajdują się pod znaczną presją ze względu na dużą liczbę składanych wniosków.
- W październiku 2023 r. Syryjczycy (24 tys.) nadal znajdowali się na czele, jeśli chodzi o składanie wniosków o azyl - wzrost o 30 proc. w porównaniu z październikiem 2022 r.
- W październiku Niemcy (34 tys.) pozostały głównym miejscem docelowym osób ubiegających się o azyl, otrzymując 27 proc. wszystkich wniosków.
- Zobacz także: Pasterka w Watykanie. Papież Franciszek nawiązał do spisu ludności w Betlejem. "Bóg nie używa magicznej różdżki, nie jest komercyjnym bożkiem"
Analiza AUEA wskazuje, że organy azylowe krajów Unii w dalszym ciągu znajdują się pod znaczną presją ze względu na dużą liczbę składanych wniosków.
Świat wokół nas staje się coraz bardziej niestabilny. Zatem potrzeba ochrony uchodźców nie zmniejszy się w 2024 roku i później, ale częściowo nawet wzrośnie - powiedziała niemieckim mediom szefowa AUEA Nina Gregori.
⅕ wszystkich wniosków o azyl pochodzi od Syryjczyków
W październiku 2023 r. Syryjczycy (24 tys.) nadal znajdowali się na czele, jeśli chodzi o składanie wniosków o azyl - wzrost o 30 proc. w porównaniu z październikiem 2022 r.
Chociaż Afgańczycy (11 tys.) byli w przeszłości drugą co do wielkości grupą wnioskodawców w UE, najnowsze dane wskazują na znaczącą zmianę: liczba wnioskodawców z Turcji (17 tys.) wzrosła ponad dwukrotnie (wzrost o 126 proc.) rok do roku, podczas gdy obywatele Afganistanu złożyli prawie o jedną czwartą mniej wniosków.
Czytaj także: Francuzi zmieniają optykę w sprawie imigrantów. Parlament przyjął ważną ustawę
Migranci najchętniej udają się do Niemiec
W październiku Niemcy (34 tys.) pozostały głównym miejscem docelowym osób ubiegających się o azyl, otrzymując 27 proc. wszystkich wniosków. W rzeczywistości Berlin otrzymał więcej wniosków niż dwa kolejne kraje przyjmujące razem wzięte: Francja (17 tys.) i Włochy (16 tys.), przy czym każde z nich otrzymało odpowiednio 14 proc. i 13 proc. wszystkich wniosków. Hiszpania (13 tys.) otrzymała 10 proc. Łącznie te cztery kraje otrzymały w październiku prawie ⅔ wszystkich wniosków.
W samych Niemczech Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) odnotował do końca listopada 325 801 wniosków o azyl. To aż o 52 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podał portal Deutsche Welle.
Źródło: dw.com, euaa.europa.eu