Tragiczne dane z Brazylii. Wzrosła liczba samobójstw wśród katolickich kapłanów. "W naszych czasach zarówno Kościół, jak i sami księża stoją w obliczu wyzwania działania w społeczeństwie"
Ksiądz Licio de Araujo Vale poinformował, że od sierpnia 2016 r., aż 40 kapłanów popełniło samobójstwo. Kapłan wskazał, dlaczego kapłani odbierają sobie życie.
- Brazylijski ksiądz Licio de Araujo Vale podał smutną statystykę odnośnie samobójstw popełnianych przez tamtejszych kapłanów.
- Duchowny wskazał, dlaczego kapłani postanawiają odebrać sobie życie pomimo, że wiara ostrzega ich czym to grozi.
- Podkreślił, że obecni księża również ulegają postmodernistycznym wpływom społeczeństwa.
- Zobacz także: Dziennikarka TVN próbowała sprowokować powstańca warszawskiego. Nie takiej spodziewała się odpowiedzi. "Polska którą dzisiaj mamy to wolna niepodległa i zawsze o takiej marzyliśm"
Ksiądz Licio de Araujo Vale poinformował, że od sierpnia 2016 r., aż 40 kapłanów popełniło samobójstwo. Zaznaczył, że rozpoczął swoje badania od tragicznej śmierci 57-letniego ks. Bonifacio Buzziego z Tres Coracoes w stanie Mato Grosso 7 sierpnia 2016 r., a zakończył na odejściu z tego świata 55-letniego ks. Mario Castro z diecezji Roraima 19 czerwca 2023 r.
W artykule zamieszczonym na stronie Vatican News duchowny zauważył, że samobójstwo jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym. Mówiąc o głównych czynnikach ryzyka w tym wypadku, jakimi są stres, samotność i nadmierne wymagania, przywołał słowa Franciszka, wygłoszone w Fatimie 14 maja 2017, że klerykalizm jest dżumą Kościoła.
W naszych czasach zarówno Kościół, jak i sami księża stoją w obliczu wyzwania działania w społeczeństwie coraz bardziej zindywidualizowanym, zeświecczonym i ulegającym obrazom, która ma wielkie wymagania wywołane przez zmiany społeczne i przez pluralizm wartości - stwierdził ks. Licio de Araujo Vale.
Wskazał także, że ewolucja, jakiej doświadcza społeczeństwo postmodernistyczne, odciska swoje piętno na życiu Kościoła, wywołując zmianę wizerunku ludzi i postrzegania przez nich duchowieństwa.
Autor opracowania wyjaśnił, że istnieje różnica między teologicznym i socjologicznym wizerunkiem kapłana. Ten pierwszy skupia się na sprawowaniu sakramentów i sakramentaliów oraz na stosunkach łączących prezbitera z jego najbliższymi współpracownikami, podczas gdy wymiar socjologiczny oznacza postrzeganie kapłana przez społeczeństwo. Są to bardzo często różne sprawy, które mogą prowadzić do napięć, samotności i zniechęcenia.
Jak zauważono, zderzenie tych dwóch wizerunków może spowodować u kapłana niedocenianie tego teologicznego lub, przeciwnie, zamykanie się w nim, a w ostateczności może zakończyć się odebraniem sobie życia.
Czytaj więcej: Wybory parlamentarne 2023. Kto zostanie przyszłym Marszałkiem Sejmu? Padła intrygująca propozycja ze strony polityka Konfederacji
Czas na zmiany w formacji kapłanów
Zdaniem ks. de Araujo Vale, wielkim wyzwaniem jest, aby nie uciekać od rzeczywistości, chroniąc się w teologicznym obrazie kapłana, ale nie można też pomijać socjologicznego postrzegania go przez obecne społeczeństwo. Niezbędne jest zatem życie spójne z teologicznym wymiarem księdza, tak bardzo podważanym dzisiaj z punktu widzenia rzeczywistości społecznej we wszystkich jego aspektach.
Na zakończenie swych spostrzeżeń podkreślił ważność i pilną konieczność lepszej formacji wstępnej w seminariach duchownych i nowicjatach zakonnych, które winny skuteczniej pracować w wymiarze ludzko-uczuciowym. Dzięki temu powstaną strategie duszpasterskie bardziej dostosowane nie tylko do stałej formacji, ale również do zwracania uwagi na samych kapłanów, jak i do podejmowania takich wyzwań, jak strach i uprzedzenia wobec umysłowego zdrowia kapłanów.
Źródło: dorzeczy.pl, ekai.pl