Tłusty czwartek 2024 - kiedy przypada? Poznaj tradycje związane z tym dniem

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Tłusty czwartek to dla niektórych jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. W 2024 roku tłusty czwartek wypada 8 lutego. Tego dnia rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału. Poznaj historię i tradycje związane z tym dniem.

Tłusty czwartek 2024 - kiedy przypada?

Tłusty czwartek to dla niektórych jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Tego dnia, zgodnie z tradycją można odłożyć na bok własne diety i zapomnieć się w najpopularniejszych potraw między innymi w pączkach i faworkach. W myśl staropolskiego przysłowia, każdy tego dnia powinien skosztować choćby jednego pączka, gdyż inaczej czeka go szereg życiowych niepowodzeń.

Warto przypomnieć, że data tego dnia jest ruchoma ze względu na Wielkanoc. Najczęściej ten dzień wypada między 29 stycznia a 4 marca. W 2024 roku tłusty czwartek wypada 8 lutego. Tego dnia rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału, który kończy się we wtorek, tuż przed Środą Popielcową. 

Czytaj więcej: W czasie epidemii ta branża przeżywała rozkwit. Teraz następuje ogromny regres. Tylko w styczniu pracę straciło 25 tysięcy ludzi

Tłusty czwartek 2024 - kto wymyślił to święto?

Tłusty czwartek sięga nawet czasów starożytnych. Już wówczas w Rzymie spożywano pączki, lecz nie były one serwowane na słodko. W czasach starożytnych tłusty czwartek był dniem w którym świętowano pożegnanie zimy i nadejście wiosny. Ostatni tydzień karnawału był równoznaczny z jedzeniem tłustych potraw ze słoniną i boczkiem włącznie. 

Początkowo pączki były przygotowywane w wersji na słono. Przełom nastąpił w XVI wieku, kiedy zaczęto obsypywać pączki cukrem.  Pieczono je z ciasta chlebowego z dodatkiem słoniny. Dopiero z czasem pączki przygotowywano na słodko.

Do Polski tłusty czwartek dotarł dopiero w XVI wieku i był obchodzony jedynie w dużych miastach. Ludność wiejska zaczęła świętować ten dzień dopiero pod koniec XIX wieku. Początkowo ucztowanie ciągnęło się nawet przez kilka dni i nie kończyło się wcześniej, niż we wtorek przed Popielcem. Dopiero później świętowane konkretnie w czwartek.

Tłusty czwartek 2024 - historia powstania tego święta

Dawniej świętowano w ostatni wtorek karnawału, poprzedzający Środę Popielcową. Z biegiem czasu świętowanie stało się tak powszechne, że zabawę rozpoczynano już dzień wcześniej, w poniedziałek. Niestety, przygotowanie posiłków wymagało zbyt wiele czasu, a niedziela była dniem wolnym od pracy, dlatego świętowanie przeniesiono na czwartek. W ten sposób gospodynie domowe miały czas na przygotowanie obfitych posiłków.

Zwłaszcza w Małopolsce tłusty czwartek obchodzono wyjątkowo hucznie. Combrowy Czwartek, jak nazywano to święto w tamtym regionie był dniem przeznaczonym na zabawę i tańce. Nazwa ta pochodzi od burmistrza Krakowa, który wyjątkowo źle traktował kobiety handlujące na krakowskim rynku. Combrowy Czwartek był dniem w którym świętowano rocznicę jego śmierci, którą świętowano organizując zabawy.

Czytaj więcej: Szpiegował dla Rosjan i szukał kontaktów z politykami. Jest akt oskarżenia

Tłusty czwartek 2024 - czy tylko Polacy zajadają się pączkami?

W Wielkiej Brytanii, zamiast tłustego czwartku, obchodzi się tłusty wtorek. Brytyjczycy tego dnia zajadają się naleśnikami z najróżniejszymi polewami i dodatkami. Tego dnia odbywa się w Wielkiej Brytanii naleśnikowym wyścig, zwany Pancake Race. Wyścig polega na biegu i podrzucaniu naleśników jednocześnie. 

W Niemczech tłusty czwartek nosi nazwę Schnotziger Donnerstag. Nasi zachodni sąsiedzi nie przywiązują wagi do tego, jakie smakołyki będą tego dnia jedzone. Najważniejszą rolę odgrywa wspólna zabawa, której zwieńczeniem jest uczestnictwo w hucznych defiladach. Z kolei we Francji, tłusty czwartek podobnie jak w Wielkiej Brytanii jest obchodzony we wtorek, ostatniego dnia karnawału. Święto nosi nazwę Mardi Gras i jest okazją do kosztowania takich smakołyków jak faworki, pączki czy gofry. 

Źródło: wroclaw.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo