Wspieraj wolne media

Szczyt NATO w Waszyngtonie. Sojusz Północnoatlantycki podjął decyzję w sprawie Ukrainy. Chodzi o myśliwce F-16

0
0
1
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken / Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

We wtorek w Waszyngtonie rozpoczął się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas jego trwania, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken wypowiedział się na temat myśliwców F-16 dla Ukrainy.

We wtorek w Waszyngtonie rozpoczął się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który potrwa do czwartku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas otwarcia szczytu podkreślił, że w czasie jego rządów państwa NATO dwukrotnie zwiększyły ilość grup bojowych na wschodniej flance. Przypomniał również o nowych członkach sojuszu, czyli o Finlandii i Szwecji. Wskazał również, że wzrosła również liczba państw wydających 2 proc. i więcej PKB na obronność.

Nie jest to przypadek, to wybór. 75 lat temu zmodernizowaliśmy naszą zdolność odstraszania, naszą zdolność obrony. Dziś musimy zadać sobie pytanie: co teraz? Jak możemy czynić naszą tarczę silniejszą? Naszą odpowiedzią musi być wzmocnienie naszej bazy przemysłowej. Obecnie Rosja przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny, znacząco zwiększyła swoją produkcję broni, amunicji i pojazdów. Robi to dzięki pomocy Chin, Korei Północnej i Iranu. Nie możemy pozwolić, żeby nasz Sojusz pozostał w tyle - podkreślił Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie. Stoltenberg: "Sojusznicy podpiszą zobowiązanie do większych wydatków na uzbrojenie"

NATO wzmocni obronę powietrzną Ukrainy

Biały Dom ogłosił, że do Kijowa trafią Patrioty. Ukraina ma pierwszeństwo na dostawy Patriotów. Wszystkie inne zamówienia na tę broń, w tym także z Polski, zostały tymczasowo wstrzymane. Podejmowane są również decyzje w sprawie samolotów dla Ukrainy.

Mam przyjemność ogłosić, że w tej chwili trwa transfer samolotów F-16, które przylatują z Danii i Holandii. Odrzutowce będą latać nad Ukrainą tego lata - ogłosił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, liczy, że decyzja w sprawie kolejnych dostaw zostanie podjęta bardzo szybko.

Już wkrótce zapadnie decyzja w sprawie kolejnych F-16. Zwiększamy liczbę samolotów dostępnych dla Ukrainy - zaznaczył Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Kolejnym krajem który potwierdził ich przekazanie, jest Norwegia. Do Kijowa przekaże ona sześć samolotów bojowych F-16. Dostawa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Tym samym Ukraina będzie posiadać łącznie już 79 tych maszyn.

Sojusznicy NATO stoją na stanowisku, że pakiety wsparcia, które otrzymuje Ukraina, zagwarantują jej zwycięstwo, ale też otworzą jej drogę do członkostwa w Sojuszu. Jednakże formalnego zaproszenia jeszcze nie będzie.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo