Stoltenberg o przystąpieniu Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odwołano dotychczasową strategię. "Musimy podnieść stawkę"
Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg ogłosił w środę zgodę wszystkich państw Sojuszu na przystąpienie Ukrainy do Bloku.
- Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przekazał, że wszyscy członkowie NATO aprobują przystąpienie Ukrainy do sojuszu.
- Jego zdaniem głównym zadaniem Ukrainy i NATO jest niedopuszczenie Rosji do instrumentalnego wykorzystania okresu zimowego.
- Potwierdził także, że plan MAP dotyczący przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego został anulowany
- Zobacz także: Rosyjski dron uderzył w terytorium państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. To kolejny taki incydent w ostatnich tygodniach. "Ataki te są nieuzasadnione i poważnie sprzeczne z normami międzynarodowego prawa humanitarnego"
Jens Stoltenberg powiedział, że wszystkie państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodziły się, że Ukraina powinna przystąpić do Sojuszu. Sekretarz generalny NATO ogłosił to w Brukseli, gdzie odbywa się spotkanie grupy Rammstein do spraw udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, obejmującej 50 państw. Obecny był przy tym także Wołodymyr Zełenski.
Według Stoltenberga głównym zadaniem jest obecnie niedopuszczenie do wykorzystania przez Rosję zimy jako broni i zaprzestanie ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Sekretarz Generalny NATO zauważył, że Ukrainie udało się odbić 50 proc. terytorium zajętego przez armię rosyjską na początku inwazji na pełną skalę, co robi wrażenie na sojusznikach. Dodał, że konieczne jest wzmocnienie wsparcia dla Kijowa w jego walce o przywrócenie integralności terytorialnej suwerennego państwa.
Jednocześnie Stoltenberg przypomniał, że obecnie nie ma ani jednego znaku, który wskazywałby na porzucenie przez Putina swoich agresywnych ambicji, dlatego Ukraina potrzebuje coraz większego wsparcia militarnego, jakim są dostawy broni. Zdaniem Stoltenberga państwa NATO muszą podnieść stawkę, aby pozycja Kijowa przy stole negocjacyjnym była silniejsza, do czego prędzej czy później doprowadzi ta wojna.
NATO zwiększyło produkcję amunicji dla Ukrainy
Stoltenberg także po raz kolejny potwierdził: plan MAP dotyczący przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego został anulowany, a utworzenie Rady Ukraina–NATO na szczycie w Wilnie wskazuje, że Kijów komunikuje się ze wszystkimi krajami członkowskimi Bloku na równych zasadach.
Wartości Ukrainy i NATO są takie same, powiedział Sekretarz Generalny i wezwał sojuszników do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy.
Należy zwrócić uwagę, że członkowie NATO zintensyfikowali produkcję amunicji dla Ukrainy. Zawarto już kontrakty o wartości 2,4 miliarda dolarów.
Źródło: magnapolonia.org