Spotkanie szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz zadowolony z postawy sojuszników. Stoltenberg: "Wszystko to pomaga ratować życie Ukraińców i wysyła wiadomość do Rosji"
Podczas spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego omówiono temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz oczywiście wojny na Ukrainie. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg wyjaśnił stanowisko NATO na temat obu konfliktów. Zapewnił także o niezachwianym wsparciu Kijowa.
- W Brukseli odbywa się szczyt Ministrów Spraw Zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapewnił o niezachwianym wsparciu Ukrainy.
- Politycy przyjęli również we wtorek pierwszą w historii strategię kwantową w sprawie cyberbezpieczeństwa.
- Zobacz także: Nowy minister infrastruktury będzie rozmawiać z protestującymi przewoźnikami. Müller: 4 grudnia będziemy proponować pakiet rozwiązań
We wtorek w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak poinformował sekretarz generalny Jens Stoltenberg, politycy omawiali kwestię konfliktu palestyńsko-izraelskiego, wojny na Ukrainie, a także przyszłorocznego szczytu NATO, który odbędzie w stolicy największego sojusznika, czyli w Waszyngtonie.
Podkreślił również, że jest mocno zaniepokojony konfliktem w Strefie Gazy, dlatego cieszy się z przedłużenia rozejmu zawartego między Hamasem i rządem Izraela.
Z radością przyjmuję przedłużenie przerwy w działaniach wojennych między Izraelem a Hamasem. Umożliwiło to udzielenie bardzo potrzebnej pomocy ludności w Gazie, uwolnienie kolejnych zakładników oraz zapewnienie większej pomocy humanitarnej. Mam nadzieję, że uda się jeszcze przedłużyć przerwę - podkreślił Jens Stoltenberg.
W kontekście wojny na Ukrainie, zapewnił że Niemcy zadeklarowały niedawno przeznaczenie ośmiu miliardów euro na wsparcie Kijowa, natomiast Holandia wyłoży dwa miliardy euro. Ponadto wiele innych państw zapewniło o swoim wsparciu na różny sposób.
Niemcy zadeklarowały osiem miliardów euro na przyszły rok, a Holandia ponad dwa miliardy. Rumunia otworzyła ośrodek szkoleniowy F-16 dla ukraińskich pilotów. Sojusznicy, w tym USA i Finlandia, wysyłają więcej środków obrony przeciwlotniczej i amunicji. 20 sojuszników utworzyło koalicję obrony powietrznej dla Ukrainy. Wszystko to pomaga ratować życie Ukraińców i wysyła wiadomość do Rosji, że nasze wsparcie nie osłabnie - wyjaśnił sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jens Stoltenberg poruszył też sprawę Chin. Powiedział, że partnerzy NATO muszą mieć jasność co do wpływu chińskiej rzekomej polityki przymusu na bezpieczeństwo.
Z radością przyjmuję, że sojusznicy angażują się w dialog z Pekinem w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Jednocześnie musimy mieć jasność co do wpływu chińskiej polityki przymusu na nasze bezpieczeństwo - wyjaśnił.
Czytaj więcej: Tajny plan Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Fatalne skutki kontrofensywy wpłynęły na zapał sojuszników. Ukraina może zostać pokonana
Pierwsza w historii NATO strategia kwantowa
Ponadto członkowie NATO zatwierdzili po raz pierwszy w historii istnienia sojuszu nową strategię kwantową, która odnosi się do cyberbezpieczeństwa. Ma to poprawić zdolności obronne w tym zakresie.
Technologie kwantowe mogą wzmocnić nasze bezpieczeństwo i możliwości cybernetyczne. Nasza nowa strategia pomoże nam wykorzystać możliwości, jakie dają technologie kwantowe, uniemożliwiając jednocześnie konkurentom wykorzystanie tych technologii przeciwko nam - poinformował Stoltenberg.
Sekretarz generalny NATO podkreślił, że sojusznicy zgodzili się również na modernizację floty samolotów wczesnego ostrzegania AWACS.
Źródło: radiomaryja.pl