Wspieraj wolne media

Nowy minister infrastruktury będzie rozmawiać z protestującymi przewoźnikami. Müller: 4 grudnia będziemy proponować pakiet rozwiązań

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Leszek Szymański

Na granicy polsko-ukraińskiej trwa protest przewoźników. Z protestującymi spotka się nowy minister Alvin Gajadhur - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Protest przewoźników odbywa się od 6 listopada na przejściach granicznych z Ukrainą w Hrebennem, Dorohusku i Korczowej. Blokada jest związana z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej. Transporty humanitarne czy wojskowe przepuszczane są na bieżąco.

Jakiś czas temu do protestu włączyli się też rolnicy, którzy zablokowali przejście graniczne w Medyce na Podkarpaciu. Chcą m.in. dopłat do kukurydzy oraz niższego podatku rolniczego.

Müller zapowiada działania

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w rozmowie z Polsat News, że zaprzysiężony w poniedziałek nowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur pojawi się prawdopodobnie w środę na granicy polsko-ukraińskiej.

Z tego co wiem, minister Gajadhur ma jutro chyba spotkanie z organizacjami przewoźników. Wczoraj z nim rozmawiałem na ten temat, więc zapowiadał, że dzisiaj lub jutro ma spotkanie z organizacjami przewoźników między innymi w tym temacie - powiedział Müller.

Zapowiedział również, że na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej 4 grudnia “będziemy proponować pakiet rozwiązać, który ma tę kwestię załatwić, łącznie z rozważaniem przywrócenia zgody na przejazdy”.

Morawiecki wygłosi exposé

Müller ujawnił też, kiedy premier Mateusz Morawiecki ma zamiar wygłosić exposé. 

To będzie najprawdopodobniej w tym końcowym terminie dwutygodniowym, który wynika z konstytucji i wtedy pan premier przedstawi expose, czyli poniedziałek za dwa tygodnie - powiedział.

Czytaj także: Najnowszy sondaż. Kto wygrałby wybory prezydenckie?

Czego chcą polscy przewoźnicy?

Kluczowym wymogiem, jaki stawiają polscy przewoźnicy jest przywrócenie systemu wydawania zezwoleń na pracę w UE dla ukraińskich przewoźników i zmniejszenie ich ilości do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tj. 200 tys. rocznie. Chcą też zaostrzenia zasad przewozu EKMT czy wprowadzenia osobnej kolejki w systemie elektronicznym dla pojazdów transportowych zarejestrowanych na obszarze UE.

Źródło: polsatnews.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo