Ślązacy popierają PiS, pomimo weta Dudy? Największy wzrost poparcia
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która uznaje język śląski za język regionalny, mimo to PiS na Śląsku zyskał największy wzrost poparcia względem wyborów parlamentarnych.
- Na Koalicję Obywatelską w woj. śląskim zagłosowało 551 782 wyborców (41,42 proc.).
- Z kolei na Prawo i Sprawiedliwość – 485 505 (36,45 proc.).
- Pod koniec maja Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny.
- Zobacz także: Imigranci są wydalani do Polski. Fedorska: Niemcy wykorzystują niezdecydowanie polskiego rządu
Niezły epilog po wecie Dudy nad ustawą o języku śląskim. Pis zyskał największy wzrost poparcia względem wyborów parlamentarnych na Śląsku - poinformowało na platformie X Stowarzyszenie na rzecz Ocieplenia Klimatu.
Niezły epilog po wecie Dudy nad ustawą o języku śląskim.
Pis zyskał największy wzrost poparcia względem wyborów parlamentarnych na Śląsku.
Drodzy Ślązacy 🇩🇪 nieczujący się Polakami w dupę sobie wsadźcie wasze nic nieznaczące szantaże. pic.twitter.com/BsNDSx74yQ— Stowarzyszenie na rzecz Ocieplenia Klimatu (@PSNROK) June 11, 2024
Na Koalicję Obywatelską w woj. śląskim zagłosowało 551 782 wyborców (41,42 proc.). Z kolei na Prawo i Sprawiedliwość – 485 505 (36,45 proc.), Konfederację – 135 195 (10,15 proc.), Trzecią Drogę – 74 125 (5,56 proc.), a Lewicę – 61 653 (4,63 proc.).
Weto Dudy
Przypomnijmy, że pod koniec maja Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny.
Prezydent, posiłkując się dostępnymi w sferze publicznej opiniami ekspertów, zwłaszcza językoznawców, wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki, uznał, że nie została spełniona przesłanka prawna wynikająca z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego - poinformowano w komunikacie.
Czytaj także: Kaczyński: "Wynik PiS to pozorna porażka"
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski odebrał wyniki wyborów w 26 krajach członkowskich. Zgodnie z wynikami trzy pierwsze miejsca się nie zmienią, a Europejska Partia Ludowa, S&D i liberalna grupa Odnowić Europę zachowają większość w izbie.
W Polsce wybory do europarlamentu wygrała KO, która uzyskała 37,06 procent poparcia, PiS zdobył 36,16 proc. głosów. Trzecia jest Konfederacja - 12,08 proc., a dalej uplasowały się Trzecia Droga - 6,91 proc. i Lewica - 6,3 proc.
Źródło: x.com