Ustawa o uznaniu etnodialektu śląskiego za język regionalny zawetowana
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która uznaje język śląski za język regionalny. Kancelaria głowy państwa podała powody.
- 26 kwietnia Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za przyjęciem zmiany ustawy głosowało 236 posłów, przeciw było 186, 5 się wstrzymało.
- W komunikacie kancelarii prezydenta czytamy, że samo “przekonanie zainteresowanej grupy społecznej, że odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, jest tutaj niewystarczające”.
- Prezydent podziela również obawy, że “uznanie etnolektu śląskiego za język regionalny, a tym samym objęcie go ochroną wynikającą z tego tytułu, może spowodować podobne oczekiwania u przedstawicieli innych grup regionalnych, chcących pielęgnować swoje lokalne języki”.
- Zobacz także: Błaszczak: Przypomnę słowa Tuska, który mówił, że migranci poszukują swojego miejsca na ziemi
26 kwietnia Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za przyjęciem zmiany ustawy głosowało 236 posłów, przeciw było 186, 5 się wstrzymało. Za projektem opowiedziała się koalicja rządząca i dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości. Również Senat zagłosował za.
Duda zawetował ustawę
W środę Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny.
Prezydent, posiłkując się dostępnymi w sferze publicznej opiniami ekspertów, zwłaszcza językoznawców, wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki, uznał, że nie została spełniona przesłanka prawna wynikająca z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego - czytamy w komunikacie.
Prezydent RP @AndrzejDuda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., odmówił podpisania ustawy z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym oraz niektórych innych… pic.twitter.com/YAQ69BuT3F — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 29, 2024
Czytaj także: Powróci temat wiatraków? Ozdoba: "To jest realizacja zobowiązania wobec Republiki Federalnej Niemiec"
"Samo przekonanie jest niewystarczające"
Dodano, że samo “przekonanie zainteresowanej grupy społecznej, że odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją, jest tutaj niewystarczające”.
Prezydent podziela również obawy, że “uznanie etnolektu śląskiego za język regionalny, a tym samym objęcie go ochroną wynikającą z tego tytułu, może spowodować podobne oczekiwania u przedstawicieli innych grup regionalnych, chcących pielęgnować swoje lokalne języki”.
Wcześniej list otwarty do prezydenta RP w sprawie zawetowania nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych wystosowało wielu nauczycieli akademickich, historyków i dziennikarzy. Zwrócili oni między innymi uwagę na “niepokojący proces oddzielania Ślązaków od narodu polskiego”.
Źródło: x.com, prezydent.pl