Wspieraj wolne media

Niezapowiedziana wizyta amerykańskiego Sekretarza Obrony w Kijowie. Lloyd Austin zapewnił Wołodymyra Zełenskiego o niezachwianym wsparciu. "Będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy"

0
0
0
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin / Fot. PAP/EPA

W poniedziałek do Kijowa z niezapowiedzianą wcześniej wizytą przybył Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin. Zapewnił on ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego o niezachwianym wsparciu z Waszyngtonu i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin przybył niespodziewanie w poniedziałek do Kijowa, gdzie spotkał się z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po  odbytej rozmowie z ukraińskim przywódcą, amerykański polityk zapewnił, że USA potwierdza swoje zaangażowanie w wojnie na Ukrainie oraz wsparcie militarno-finansowe. 

Byłem zaszczycony, że spotkałem się dziś w Kijowie z prezydentem Zełenskim, aby potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy i długoterminowe wymagania obronne - podkreślił Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin.

Przed rozpoczęciem oficjalnych spotkań Austin powiedział, że będzie omawiał to, jak zapewnić armii ukraińskiej sprzęt i inne narzędzia, które mają pomóc przetrwać najbliższe miesiące oraz odeprzeć przyszłe ataki ze strony Rosji. Z kolei Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyjaśnił na Twitterze/X, że wraz z Austinem omawiali o ukraińskich działaniach obronnych na Morzu Czarnym, które jest kluczowe dla światowego eksportu zboża. Podziękował również USA za dotychczasowe wsparcie.

Skupiliśmy się na rozwoju sytuacji na polu bitwy: naszej obronie, perspektywach i wsparciu. Rozmawialiśmy także o działaniach Ukrainy na Morzu Czarnym i obronie naszego korytarza eksportowego. Swoboda żeglugi jest podstawową zasadą funkcjonowania wolnego świata, a Ukraina udowodniła, że potrafi ją zabezpieczyć i odeprzeć agresora. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za konsekwentne przywództwo we wspieraniu Ukrainy - wyjaśnił Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: Nadchodzi nowe otwarcie relacji amerykańsko-chińskich? Spotkanie prezydenta Joe Bidena z Xi Jinpingiem. Pierwsze takie od sześciu lat na amerykańskiej ziemi

Stany Zjednoczone przerwą dostarczanie wsparcia dla Ukrainy?

Na początku listopada, po ogłoszeniu nowego pakietu pomocowego, Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre wyjaśniła, że reszta funduszy USAI  przeznaczonych na wsparcie Ukrainy została wyczerpana. Program finansowy USAI jest kierowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, jego dotychczasowym celem było wspieranie Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

Z każdym tygodniem, który mija, nasze możliwości, by w pełni finansować to, co uważamy, że jest potrzebne Ukrainie stają się coraz trudniejsze. Musimy podejmować decyzje na temat pakietów uzbrojenia, ich rozmiarów. To, co jest wysyłane, opiera się na naszej ocenie kalendarza tego, kiedy zostanie przegłosowana ustawa ze środkami - podkreślił Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego.

Tymczasowa ustawa finansowa przedłuża finansowanie kluczowych sektorów do stycznia i innych do lutego.

Problemy Brukseli z dostawą amunicji dla Kijowa

Na początku tego roku Bruksela zobowiązała się, że w ciągu roku, czyli do marca 2024 roku dostarczy Ukraińcom milion sztuk amunicji artyleryjskiej, ale obecnie zupełnie na to się nie zanosi.

Należy założyć, że cel miliona sztuk nie zostanie osiągnięty - powiedział niemiecki Minister Obrony Boris Pistorius.

Po tej deklaracji niemieckiego polityka, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell był zmuszony przyznać publicznie, że UE nie zdoła spełnić obietnicy z wiosny.Borrell poinformował, że do tej pory UE dostarczyła Ukraińcom nieco ponad 300 tysięcy sztuk amunicji z magazynów i przekierowanych zamówień państwa UE, a kolejne 150 tys. zamówiono u producentów do dostarczenia w latach 2023-24.

Nie mamy dokładnych prognoz, ile jeszcze będzie przekazane Ukrainie do następnej wiosny. Ale to zdecydowanie nie wygląda na milion sztuk - wyjaśnił jeden z dyplomatów państw Unii Europejskiej.

Część producentów w Europie nadal eksportuje amunicję artyleryjską poza Unię i poza Ukrainę, więc Borrell dziś ponownie naciskał na przestawianie priorytetów dostaw przez unijny przemysł zbrojeniowy.

 

Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com/x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo