Nadchodzi nowe otwarcie relacji amerykańsko-chińskich? Spotkanie prezydenta Joe Bidena z Xi Jinpingiem. Pierwsze takie od sześciu lat na amerykańskiej ziemi

0
0
0
Prezydent USA Joe Biden i Chin Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden i Chin Joe Biden / Fot. PAP/XINHUA/LI XUEREN

W środę w San Francisco doszło do przełomowego spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. To pierwsze takie spotkanie przywódców zwaśnionych mocarstw od sześciu lat na amerykańskiej ziemi. Prezydenci opuścili spotkanie w bardzo pozytywnych nastrojach.

W środę w San Francisco doszło do spotkania między prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Podczas konferencji prasowej Biden podkreślił, że między ich krajami zostaje przywrócony bezpośredni kontakt między wojskowymi. Dzięki temu w każdym momencie będą mogli reagować na międzynarodowe kryzysy. Powiedział również, że najważniejszym jego celem jest, by rywalizacja obu państw nie przerodziła się w konflikt.

Wznawiamy bezpośrednie kontakty między wojskami, które jak wiecie zostały zerwane i to było martwiące, bo tak dochodzi do wypadków i nieporozumień - wyjaśnił Joe Biden.

Biden wyjawił również, że Xi Jinping wyszedł z bardzo pozytywną inicjatywą informowania siebie nawzajem o danych niepokojach między ich narodami, czy też kryzysach we własnych regionach. Prezydent USA jest wyraźnie zadowolony z takiej otwartości chińskiego przywódcy.

W nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować dyplomację na wysokim szczeblu w obu kierunkach, by utrzymać kanały łączności otwarte, w tym między przewodniczącym Xi i mną. To, co najbardziej mnie uspokoiło, to że on powiedział - i w pełni się z nim zgadzam - że jeśli któryś z nas będzie miał jakieś obawy na temat czegokolwiek między naszymi narodami, albo na temat czegoś, co dzieje się w naszym regionie, powinniśmy podnieść słuchawkę i zadzwonić do siebie i przyjmiemy tę rozmowę - podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Warto również podkreślić, że amerykański przywódca nie zamierza ingerować w politykę jednych Chin, co oznacza duży niepokój po stronie Tajwanu. Jednakże, z drugiej strony Biały Dom podkreśla swoje zobowiązanie wobec obrony sojuszników w Indo-Pacyfiku.

Czytaj więcej: Spotkanie prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią. Jest data

Współpraca Chin i USA w sprawie zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji

Obaj przywódcy zgodzili się też, by doprowadzić do rozmów ekspertów obu krajów na temat ryzyka i bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Biden podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal będą bronić amerykańską technologię przed wykorzystywaniem ją przez Chińczyków do działań przeciwko USA.

Biden stwierdził też, że omówił z Xi temat odmowy Rosji, by zatrzymać swoją wojnę i brutalną agresję przeciwko Ukrainie, a także przedyskutował z nim sprawy wojny w strefie Gazy, wrogich działań Pekinu na Morzu Południowochińskim. Prezydent USA zadbał również o bezpieczeństwo przetrzymywanych w Chinach obywateli.

Czytaj więcej: Biejat z Lewicy: Niestety nie udało się uzyskać finansowania tych projektów, na których zależało nam najbardziej

Stany Zjednoczone zbliżą się z Chinami?

Pod koniec października Bloomberg zauważył, że pomimo rosnącego napięcia na świecie związanego z wojną między Hamasem a Izraelem, stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zaczęły się ocieplać.

Media odnotowały, że zespoły urzędników Bidena i Xi Jinpinga już w czerwcu podjęły pierwsze kroki w kierunku poprawy relacji: przedstawiciele rządów odbyli szereg owocnych spotkań. Miały one dać przedsmak optymizmu.

Źródło: tysol.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo