Sejm zdecydował w sprawie handlu w Wigilię. Większość posłów zagłosowała jednomyślnie. Uwzględniono potrzeby katolików oraz pracowników sklepów
W środę w Sejmie posłowie zadecydowali o przyszłości projektu ustawy o handlu w niedzielę oraz w Wigilię. Zgodnie z projektem Polski 2050 zawsze, gdy Wigilia wypada w niedzielę, sklepy będą zamknięte.
- W środę w Sejmie posłowie zadecydowali o przyszłości projektu ustawy o handlu w niedzielę oraz w Wigilię. Za nowelą głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw.
- Zgodnie z przyjętą propozycją zawsze, gdy niedziela będzie przypadać 24 grudnia, Wigilia będzie dniem bez handlu.
- Konfederacja w tej sprawie była podzielona. 5 posłów zagłosowało za nowelizacją, natomiast 12 posłów wstrzymało się od głosu.
- Zobacz także: Stefanik: We Francji jest poczucie zagrożenia bezpieczeństwa
Zgodnie z przyjętą propozycją zawsze, gdy niedziela będzie przypadać 24 grudnia, Wigilia będzie dniem bez handlu. Jednocześnie w takiej sytuacji handel będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.
Posłowie wykazali się zaskakującą zgodnością. Za nowelą głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw. Konfederacja w tej sprawie była podzielona. 5 posłów zagłosowało za nowelizacją, natomiast 12 posłów wstrzymało się od głosu.
❗️Sejm zdecydował o objęciu Wigilii zakazem handlu. Sklepy będą otwarte w dwie inne grudniowe niedziele.#Sejm🇵🇱 pic.twitter.com/brFhk1a1lY — Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) November 29, 2023
Senat zajmie się nią prawdopodobnie jeszcze podczas obecnego posiedzenia, które zaplanowano na 29-30 listopada. Następnie nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.
Propozycja nowej większości w sprawie niedzieli handlowej
Za niedzielą wolną od handlu opowiada się Konferencja Episkopatu Polski, która udzielała poparcia inicjatywie NSZZ “Solidarność” w tej sprawie. Wprowadzana stopniowo ustawa o handlu w niedziele, w pełni weszła w życie 1 marca 2020 roku, ale regulacje te bywały atakowane przez branżę handlową.
W UE nie ma jednolitych przepisów dotyczących handlu w niedziele. Kraje członkowskie podejmują decyzje samodzielnie, niekiedy regulują je poszczególne regiony. Zakaz lub ograniczenia handlu w niedziele występują w wielu państwach Europy. W takich krajach Niemcy czy Austria handel w niedzielę jest zabroniony.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami niedziele handlowe wypadały w tym roku 17 i 24 grudnia, bowiem przed świętami Bożego Narodzenia powinny wypadać dwie kolejne niedziele handlowe. Projekt rządu Mateusza Morawieckiego miał na celu zniesienie, na drodze wyjątku, zakazu handlu w niedzielę 10 grudnia, tak by w Wigilię sklepy były zamknięte.
Wcześniej sejmowa komisja gospodarki przyjęła propozycję Polski 2050, aby częściowo znieść zakaz handlu w niedziele w grudniu. Ugrupowanie Szymona Hołowni chce, aby Polacy mogli pójść po zakupy w niedziele wypadające 10 i 17 grudnia, ale w Wigilię (która przypada tym roku również w niedzielę) zakaz handlu będzie obowiązywał.
Źródło: dorzeczy.pl, twitter.com/x.com