Skandaliczna decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Znamy postać stojącą za zablokowaniem inwestycji w Turowie. Kopalnia padła ofiarą upolitycznionego sędziego
Portal "wpolityce.pl" ustalił, że sędzia Jarosław Łuczaj z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, to aktywny działa upolitycznionego stowarzyszenia "Iustitia".
- Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał inwestycję, którą zaplanowano w kopalni Turów.
- Politycy obozu rządzącego skrytykowali to postanowienie, podkreślając, że uderza w polskie bezpieczeństwo energetyczne.
- Jak ustalił portal "wpolityce.pl" wyrok w tej sprawie wydał sędzia Jarosław Łuczaj należący do upolitycznionego stowarzyszenia.
- Zobacz także: Były prezydent Salwadoru w poważnych kłopotach. Brał udział w zamordowaniu sześciu jezuitów? Tamtejsza prokuratura bada sprawę działań junty wojskowej
W lutym ministerstwo klimatu i środowiska podjęło decyzje o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 roku. Przeciwko pracy kopalni są niemieccy i czescy ekolodzy. Zdaniem mieszkańców niemieckiej Żytawy, w związku z działalnością kopalni Turów, poziom wód gruntowych obniżył się tam o 100 metrów.
Niemcy twierdzą też, że przygotowany przez Polskę raport oceny oddziaływania na środowisko jest niekompletny i nie bierze pod uwagę szkód wyrządzanych przez kopalnię poza granicami kraju. Ich zdaniem procedura przyznawania koncesji na wydobycie nie miała prawa się zakończyć. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 31 maja br. wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w Turowie.
Znowu chcą zamknąć #Turów!
WSA w Warszawie ręka w rękę z TSUE, na wniosek niemieckich i czeskich NGO-sów wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeńtwa energetycznego kopalni.
Walka o Turów trwa! 🇵🇱 pic.twitter.com/xBJQqWEjBQ — Anna Zalewska 🇵🇱 (@AnnaZalewskaMEP) June 6, 2023
Aktywista polityczny, czy sędzia?
Autorem postanowienia jest sędzia Jarosław Łuczaj. Na stronie WSA w Warszawie znaleźliśmy jego oświadczenie o przynależności do stowarzyszeń i aktywności publicznej. Sędzia przyznaje w nim, że od 2102 roku jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" w Radomiu, którego wielu komentatorów nazywa wprost partią polityczną. Sędzia narzeka też, że nakaz ujawniania członkostwa w stowarzyszeniu jest sprzeczny z prawem do ochrony życia prywatnego i narusza prawa konstytucyjne.
Tymczasem to właśnie stowarzyszenie "Iustitia", wychwalało orzeczenia TSUE i stawiało je jako źródło prawa, które ma moc większą niż konstytucja. Stowarzyszenie wymaga od swoich członków, by popierali linię i uchwały.
Sam sędzia Jarosław Łuczaj to aktywny członek tego stowarzyszenia. Jego podpis widnieje pod wieloma listami protestacyjnymi i innymi dokumentami. Jest też laureatem Honorowej Odznaki tej organizacji, która przyznawana jest także najaktywniejszym członkom tego stowarzyszenia.
Źródło: wpolityce.pl