Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos ws. przejęcia mediów publicznych. Apeluje do Sienkiewicza
Na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
- W czwartek RPO Marcin Wiącek opublikował oświadczenie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza ws. sytuacji w mediach publicznych.
- Wskazał, że “legitymacja zarządów i rad nadzorczych, powoływanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. opiera się na niekonstytucyjnej normie prawnej”.
- Zaznaczył, że “na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu”.
- Zobacz także: Cios w kieszenie Polaków. Od 2024 r. stawki opłaty paliwowej wzrosną. Minister mówił o jej obniżeniu...
W czwartek RPO Marcin Wiącek opublikował oświadczenie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza ws. sytuacji w mediach publicznych.
Głos RPO ws. przejęcia mediów publicznych
Wskazał, że “legitymacja zarządów i rad nadzorczych, powoływanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. opiera się na niekonstytucyjnej normie prawnej”. Dotyczy to zarówno organów powołanych przez Radę Mediów Narodowych za czasów rządów PiS, jak i przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego obecnego rządu.
W ostatnich latach działania publicznej radiofonii i telewizji w Polsce nie odpowiadały powyższym standardom - zwłaszcza w zakresie pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności przekazu - stwierdził.
Zaznaczył, że “na gruncie Konstytucji niedopuszczalny jest mechanizm zakładający powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych spółek rtv bezpośrednio przez rząd czy członków rządu”.
Czytaj także: Szokujące doniesienia z siedziby TVP. Policja otrzymała oburzające zlecenie
Nowelizacja przepisów
Nie ma przy tym znaczenia czy ma to podstawę w przepisach prawa spółek handlowych. Przywrócenie stanu zgodności podstaw prawnych funkcjonowania publicznej radiofonii i telewizji z Konstytucją i prawem międzynarodowym wymaga pilnej nowelizacji przepisów - czytamy.
Dodał, że “nowelizacja powinna odpowiadać zaleceniom z wyroku TK i wystąpień RPO. Konieczne jest włączenie KRRiT w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Rada Ministrów, jej członkowie, jak również pozakonstytucyjne organy, takie jak RMN, nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na skład organów spółek rtv”.
Przede wszystkim konieczne jest włączenie KRRiT w procedury powoływania i odwoływania władz mediów publicznych. Rada Ministrów, jej poszczególni członkowie, jak również pozakonstytucyjne organy, takie jak Rada Mediów Narodowych, nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na skład organów spółek publicznej radiofonii i telewizji” - ocenił Wiącek.
Legitymacja zarządów i rad nadzorczych, powoływanych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 r. opiera się na niekonstytucyjnej normie prawnej.
Dotyczy to zarówno organów powołanych przez Radę Mediów Narodowych, jak też przez Ministra Kultury i Dziedzictwa… pic.twitter.com/UXYoc9s9Kk — Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (@BiuroRPO) December 28, 2023
Źródło: x.com, bip.brpo.gov.pl