Co z jednym ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości "Mieszkanie plus"? Minister rozwoju i technologii podjął decyzję "Zaproponuję wkrótce inne rozwiazanie"
Od 2016 roku funkcjonował rządowy program "Mieszkanie plus", który został wprowadzony jeszcze za czasów rządów Beaty Szydło. Niedawno minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział wdrożenie nowego programu.
- Jeszcze w 2016 roku rząd Beaty Szydło wprowadził w życie program "Mieszkanie plus", które miało pomóc młodym ludziom w pozyskaniu pierwszego mieszkania.
- Po latach okazuje się, że ten program nie spełnił swoich zamierzonych celów.
- Teraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ujawnił, że przez ostatni rok resort zmienił strategię i wprowadza zmiany w programie mieszkaniowym
- Zobacz także: Nieprawdopodobny plan Aleksandra Łukaszenki. Prezydent Białorusi w obawie przed zamachem chciał uciec do Polski? Miał ustalać swoje rozważania z polskimi władzami
"Mieszkanie plus" to program mieszkaniowy ogłoszony przez rząd Beaty Szydło w 2016 r. Po latach okazuje się, że nie udało się zrealizować jego założeń, czyli powszechniejszego dostępu do mieszkań poprzez niskie czynsze. Już wcześniej sam prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przyznał, że polityka mieszkaniowa rządu nie okazała się sukcesem.
Mieszkanie+ nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc, nie uczestniczyłem w tym procesie. Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu+, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat. Wszyscy ci, którzy otrzymali te mieszkania, bo to jest dzisiaj najem, w ramach Mieszkania plus, na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda
Wskazał, że w 2016 r. istniały pewne ograniczenia. Podkreślił, że rząd nie mógł wzmocnić klientów, tylko wyłącznie mogli wzmocnić podaż. Obecnie ten trend zmienia kierunek, dzięki budowie wielu mieszkań.
Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową liczbę budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową. Dlatego kredyt bezpieczny 2 proc., konto mieszkaniowe, które doprowadza nas do zakupu mieszkania - wyjaśnił.
Stacja TVN24 podała, że do końca 2022 r. wybudowano ok. 19 tys. lokali i trwała budowa ok. 31,5 tys. następnych. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że już w 2019 r. w ramach programu "Mieszkanie plus" w budowie będzie ich 100 tys.
Buda: Rozwiązujemy problemy
Minister rozwoju wskazał, że przez ostatni rok jego resort wprowadzał pojedyncze reformy, które wpłynęły na ogólny kształt polityki mieszkaniowej.
Od roku, kiedy jestem w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w polityce mieszkaniowej zadziało się bardzo dużo, dlatego spięliśmy to jedną klamrą, aby pokazać, jak te pojedyncze działania, które podczas całego roku ogłaszaliśmy, łącznie dają pewną całość, którą można nazwać nową polityką mieszkaniową. Zaadresowaliśmy każdy z problemów na rynku mieszkaniowym. Oczywiście to nie jest tak, że spowodujemy nagle, że jest więcej mieszkań, albo są tańsze, ale te kroki zmierzają do tego, aby dostępność mieszkania, ich standard, poruszanie się po rynku było łatwiejsze - zapewnił minister rozwoju.
Źródło: dorzeczy.pl, rp.pl