Rosyjski sąd konfiskuje aktywa o wartości ponad 700 mln dolarów zachodnich banków

15
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Sąd w Petersburgu przejął aktywa o wartości ponad 700 mln euro należące do trzech zachodnich banków: UniCredit, Deutsche Bank i Commerzbank.

Rosja rozpoczęła akcję przechwytywania majątku zagranicznych przedsiębiorstw i instytucji. Zamrożenie olbrzymich środków UniCredit, Deutsche Bank i Commerzbank to pierwsze tego typu posunięcie Moskwy wobec Zachodu. 

Aktywa niektórych banków działających w Rosji zamrożone

Działanie sąd w Petersburgu jest następstwem roszczeń Ruskhimalliance, spółki zależnej Gazpromu, potentata naftowo-gazowego, posiadającego monopol na eksport gazu rurociągami.

Sąd przejął aktywa włoskiego UniCredit o wartości 463 mln euro, co stanowi równowartość około 4,5 procent jego aktywów w kraju. W postanowieniu z 16 maja sędzia nakazał zamrozić udziały w spółkach zależnych koncernu w Rosji, a także jego akcje i fundusze.

Zgodnie z innym postanowieniem z tego samego dnia, sąd zajął aktywa Deutsche Banku o wartości 238,6 mln euro, w tym majątek oraz udziały zdeponowane na rachunkach w Rosji.

Sąd orzekł także, że bank nie może sprzedać swojego oddziału w Rosji. Gdyby jednak właściciel chciał to uczynić, konieczna będzie osobista zgoda Władimira Putina. W opinii sądu, przedsięwzięte kroki były konieczne, ponieważ bank “podejmował działania mające na celu zbycie majątku w Rosji”.

Deutsche Bank już od ponad dwóch lat nie angażuje się w nowe działania biznesowe w Rosji i konsekwentnie od tego czasu ogranicza swoją działalność  - przekazał gazecie "Handelsblatt" rzecznik Deutsche Bank.

Czytaj także: Niemiecki "Bild": Dlaczego Polska się rozwija, a my nie?

Rosja konfiskuje aktywa kolejnej zachodniej firmy

Z kolei w piątek sąd podjął decyzję o przejęciu aktywów Commerzbanku, jednak szczegóły decyzji nie zostały jeszcze podane do wiadomości publicznej. Nie jest znana wartość zajętych składników majątku, chociaż Ruskhimalliance wnioskował do sądu o zamrożenie dóbr o wartości do 94,9 mln euro.

Źródło: morningstar.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
15
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo