Raport. Zagrożenie ze strony islamistów i prawicowych ekstremistów w Austrii jest wysokie
Według Raportu 2022 o ochronie konstytucji zagrożenie ze strony islamistów i prawicowych ekstremistów w Austrii jest "stale podwyższone", podaje portal Euroislam.
- Z dokumentu wynika, że zagrożenia dla bezpieczeństwa tego kraju są wielorakie.
- Państwowa Służba Bezpieczeństwa nadal zwraca szczególną uwagę na osoby o skłonnościach dżihadystycznych, które walczyły w Syrii i Iraku i wróciły do Austrii.
- Sytuację zagrożenia pogarsza fakt, że część osób skazanych za przestępstwa terrorystyczne wyjdzie z więzienia w 2023 roku.
- Zobacz także: Francja i Niemcy od początku wojny na Ukrainie podejmują chaotyczne decyzje. Obydwa kraje najchętniej zawarły pokój z Putinem. Teraz Macron wbija nóż w plecy swoim partnerom
Zagrożenie pochodzi przede wszystkim ze strony zradykalizowanych indywidualnych sprawców, jak również małych grup działających autonomicznie. Środowisko islamistyczne jest obecnie bardziej heterogeniczne i mniej widoczne, ale z tego powodu nie jest “mniej niebezpieczne - powiedział Omar Haijawi-Pirchner, szef Dyrekcji Ochrony Państwa i Wywiadu.
Państwowa Służba Bezpieczeństwa nadal zwraca szczególną uwagę na osoby o skłonnościach dżihadystycznych, które walczyły w Syrii i Iraku i wróciły do Austrii. Sytuację zagrożenia pogarsza fakt, że część osób skazanych za przestępstwa terrorystyczne wyjdzie z więzienia w 2023 roku.
Okazuje się, że osoby, które odbyły karę pozbawienia wolności, mogą uzyskać specjalny status w swojej grupie, a następnie, o ile powrócą do dawnego środowiska, zyskują znaczne wpływy.
Ekstremiści islamscy w sieci
Szef DSN odniósł się do rosnącego znaczenia tzw. influence preachers; są to grupy, które za pomocą filmów w internecie rozpowszechniają treści salafickie. Zniekształcona i uproszczona interpretacja islamu prowadzi młodzież i młodych dorosłych “do popełniania przestępstw o podłożu ekstremistycznym i terrorystycznym”. W związku z rozwojem sytuacji potencjalne zagrożenie ze strony islamistów “stale wzrasta”.
Okazuje się, że międzynarodowe i krajowe grupy ekstremistów islamskich rozwinęły wszechstronną obecność w internecie. W ten sposób nawiązują kontakt z osobami podatnymi na ekstremizm, zdobywają fundusze czy rozpowszechniają propagandę.
Mimo że od czasu wycofania się terytorialnego ISIS nastąpił spadek aktywności propagandowej, to młodzież i młodzi dorośli nadal są zarówno odbiorcami, jak i współtwórcami propagandy dżihadystycznej.
Nie tylko przemoc
W raporcie możemy również przeczytać, że “ekstremizm islamski opiera się na (politycznej) ideologizacji islamu jako wszechogarniającego systemu życia, społeczeństwa i rządów. Ekstremizm islamski nie musi zakładać gotowości do ekstremistycznej przemocy (terroryzmu); w myśleniu islamistów można jednak znaleźć podstawowe założenia, które mogą sprzyjać gotowości do przemocy. Należy do nich rygorystyczne odrzucenie istniejących porządków społecznych, zarówno w świecie muzułmańskim, jak i zachodnim. Mają one zostać zastąpione porządkiem opartym na ideałach islamu”.
Generacja Z podatna na ekstremizm
W dokumencie możemy przeczytać, że ekstremizm obecnie ma wymiar generacyjny. Pokolenie Z - urodzeni w latach 1995-2010 - coraz częściej pojawia się jako odbiorcy czy też aktywni współtwórcy ekstremistycznej i terrorystycznej propagandy internetowej.
Prezentacja poglądów religijnych w połączeniu z brakiem kontaktu z osobami w świecie rzeczywistym może zainicjować stosunkowo szybką radykalizację. Czynniki takie, jak kryzysy życiowe czy postrzegane lub rzeczywiste doświadczenia dyskryminacji mogą sprzyjać osuwaniu się w ekstremizm religijny.
Czytaj także: NATO zapowiedziało wzmocnienie sił stacjonujących w Kosowie. Rannych zostało już kilkadziesiąt osób
Skrajna prawica
Jako “stale zwiększone” klasyfikowane jest również zagrożenie ze strony prawicowych ekstremistów. Tutaj wyróżnia się dwie grupy: z jednej strony neonazistów, a z drugiej tzw. “nową prawicę”, do której zalicza się np. identytarystów. W 2022 roku odnotowano 660 osób związanych z tymi środowiskami, aresztowano 37 osób i przeprowadzono ponad 100 przeszukań domów.
W Austrii działają także stowarzyszenia antysystemowe, które swoje spiskowe teorie rozpowszechniają głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od początku pandemii władze austriackie otrzymują masę listów z pogróżkami.
Dokument został przedstawiony w Wiedniu przez ministra spraw wewnętrznych Gerharda Karnera (ÖVP) i Omara Haijawi-Pirchnera, szefa Dyrekcji Ochrony Państwa i Wywiadu (Direktion Staatsschutz und Nachrichtendienst).
Źródło: euroislam.pl