Rada Europejska potępiła atak Iranu na Izrael. Politycy apelują o powstrzymanie działań zbrojnych. Mimo apeli o pokój Izrael zapowiada odwet
Rada Europejska potępiła atak Iranu na Izrael i zdecydowała w sprawie sankcji. Politycy apelują o powstrzymanie działań zbrojnych również w Strefie Gazy. Mimo apeli o pokój Izrael zapowiada odwet.
- Rada Europejska potępiła atak Iranu na Izrael i zdecydowała w sprawie sankcji.
- Politycy apelują o powstrzymanie działań zbrojnych również w Strefie Gazy.
- Kryzys humanitarny w Strefie Gazy był także przedmiotem rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem.
- Zobacz także: Szef polskiego rządu skrytykował Zachód. Chodzi o produkcję amunicji. Czarnek: "Muszę się tu zgodzić z Tuskiem"
Rada Europejska potępiła atak Iranu na Izrael. Politycy apelują o powstrzymanie działań zbrojnych również w Strefie Gazy. Przywódcy 27 państw, zgromadzeni na szczycie Rady Europejskiej, w pełni solidaryzują się z narodem izraelskim.
Zdecydowaliśmy się nałożyć sankcje na Iran. To wyraźny sygnał, który chcemy wysłać - oznajmił przewodniczący Rady Unii Europejskiej.
Wśród nałożonych sankcji wymienia się ograniczenia handlowe, zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów. W środę dodano do nich zakaz eksportu z Unii Europejskiej kluczowych komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów. W obawie o eskalację konfliktu politycy apelują o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogą zwiększyć napięcia w regionie.
Musimy nawiązać współpracę z krajami w regionie, abyśmy mogli spróbować wesprzeć proces pokojowy i rozmowy pokojowe - zaznaczył Charles Michel.
Czytaj więcej: Powstaje europejska koalicja poparcia niepodległej Palestyny
Izrael planuje odpowiedź na irański atak rakietowy
Mimo apeli o pokój Izrael zapowiada odwet, choć jak wskazują medialne doniesienia reakcja ta nie może zaszkodzić Stanom Zjednoczonym, które pomogły odeprzeć weekendowy atak. W Radzie Europejskiej powrócił także temat Strefy Gazy.
Będziemy w dalszym ciągu wzywać do trwałego zawieszenia broni w Gazie i powrotu zakładników - zaznaczyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy był także przedmiotem rozmów Prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem.
Najważniejszym tematem była oczywiście kwestia bezpieczeństwa; dwa wielkie kryzysy, z którymi mamy dzisiaj na co dzień do czynienia – ten, który wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę i ten, który toczy się w tej chwili na Bliskim Wschodzie od października zeszłego roku - wyjaśnił Prezydent Andrzej Duda.
Od początku wojny w Strefie Gazy zginęło już ponad 31 tys. Palestyńczyków.
Źródło: radiomaryja.pl