Powstaje europejska koalicja poparcia niepodległej Palestyny
– Dublin współpracuje w tej kwestii z Madrytem – zapowiedział w środę przed wejściem na unijny szczyt w Brukseli premier Irlandii Simon Harris.
- Harris wspólnie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem usiłuje zbudować koalicję państw na rzecz niepodległej Palestyny.
- Jak mówił, rozmawiał o tym z Sanchezem w trakcie unijnych konsultacji w zeszłym tygodniu w Warszawie oraz podczas wizyty hiszpańskiego premiera w Irlandii.
- Oświadczył ponadto, że Irlandia popiera nałożenie nowych sankcji na Iran w związku z przeprowadzonym przez ten kraj atakiem na Izrael.
- Zobacz także: Jest decyzja Urzędu Skarbowego w sprawie TVN. Chodzi o emisję reportażu o Janie Pawle II. Nadawca będzie się odwoływał do sądu
Kiedy Europa uzna niepodległość Palestyny?
Harris wspólnie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem usiłuje zbudować koalicję państw na rzecz niepodległej Palestyny. Jak mówił, rozmawiał o tym z Sanchezem w trakcie unijnych konsultacji w zeszłym tygodniu w Warszawie oraz podczas wizyty hiszpańskiego premiera w Irlandii.
Chcę wykorzystać moją obecność tutaj, aby kontynuować rozmowy z moimi europejskimi odpowiednikami o potrzebie natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, uwolnienia zakładników, ale także o ogromnej moim zdaniem potrzebie, by państwa UE poszły naprzód i uznały państwo palestyńskie - powiedział Harris, nowy irlandzki premier, który w środę debiutuje w tej roli na posiedzeniu Rady Europejskiej.
Premier Hiszpanii wcześniej odbył już w tej spawie rozmowę także z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store oraz premierem Portugalii Luisem Montenegro. Rozmowy z Portugalczykiem okazały się jednak pierwszymi, podczas których uwidoczniła się różnica zdań w tej kwestii.
Montenegro zapowiedział, że wolałby poczekać na stanowisko w sprawie palestyńskiej ze strony Unii Europejskiej. Zaznaczył, że choć popiera ideę utworzenia w przyszłości państwa palestyńskiego i jego członkostwa w ONZ, ale nie widzi aktualnie konkretnej daty, a plan Sancheza jest, jego zdaniem, zbyt pochopny.
W tej sprawie na razie nie zamierzamy iść zbyt daleko – powiedział wieczorem w Madrycie premier Portugalii.
Do końca kwietnia Pedro Sanchez będzie zabiegał o poparcie dla niepodległości Palestyny także u szefów rządów Słowenii oraz Belgii: Roberta Goloba i Alexandra De Croo.
Na początku kwietnia podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Sanchez w nieformalnej rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że jego gabinet planuje uznać niepodległość państwa palestyńskiego najpóźniej do lipca br.
Źródło: tysol.pl