Przyszłość CPK wisi na włosku. Apel o kontynuację projektu. "Eksperci i Polacy opowiadają się za"
W przestrzeni publicznej toczy się obecnie debata merytoryczna na temat CPK. Absolutna większość niezależnych analiz i raportów opowiada się za kontynuowaniem tego projektu - czytamy w apelu o kontynuację budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w Baranowie, to jedna z największych inwestycji, jaką zaplanował rząd Zjednoczonej Prawicy.
- Nowa większość sejmowa nie jest jednak zgodna co do tego, czy będzie realizować budowę CPK.
- W apelu możemy przeczytać m.in., że "CPK to projekt cywilizacyjny na miarę budowy autostrad, który nie ma w swoim zamyśle nic z gigantomanii".
- Zobacz także: Lider szczytu klimatycznego powiedział, że za koniecznością wycofywania paliw kopalnych nie stoją żadne dowody naukowe
Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w Baranowie, to jedna z największych inwestycji, jaką zaplanował rząd Zjednoczonej Prawicy. Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała informował jeszcze pod koniec października, że znalazł się inwestor, który chce wyłożyć do 8 miliardów złotych na jego budowę.
Nowa większość sejmowa nie jest jednak zgodna co do tego, czy będzie realizować budowę CPK. W kampanii wyborczej lider PO nazywał CPK “chorym pomysłem” i “niepotrzebną gigantomanią”. Natomiast Wiesław Szczepański z Lewicy stwierdził, że Centralny Port Komunikacyjny stał się “studnią bez dna”.
Apel o kontynuację budowy CPK
List jest apolityczny i namawiam do podpisów osoby nie związane z partiami, nie mające prywatnego interesu w inwestycji, którym po prostu na sercu leży rozwój infrastrukturalny i cywilizacyjny Polski. Państwowców - napisał w mediach społecznościowych Marcin Kwaśniewski, autor apelu o kontynuację budowy CPK.
Czytaj także: Ambasador Niemiec w Polsce: Z punktu widzenia Niemiec kwestia reparacji jest zamknięta
Eksperci i Polacy są za
Wskazał, że za projektem opowiedziało się wielu ekspertów, praktycy i teoretycy z obszaru lotnictwa i transportu, ekonomiści, przedsiębiorcy, pracownicy naukowi czy geopolityczni z Polski i krajów NATO.
Z drugiej strony badania opinii społecznej, jak IBRIS i Estymator, (nie zlecane przez CPK) wskazywały, że większość Polaków, niezależnie od afiliacji politycznej, także opowiada się za kontynuacją budowy - dodał.
W apelu możemy przeczytać m.in., że “CPK to projekt cywilizacyjny na miarę budowy autostrad, który nie ma w swoim zamyśle nic z gigantomanii. Przeciwnie, w państwie z piątą populacją w UE, czas najwyższy na port lotniczy, który lokuje się w pierwszej dziesiątce w Unii”.
Petycję można podpisać na stronie petycjeonline.com.
Napisałem publiczny apel o kontynuację budowy CPK, zarówno w komponencie kolejowym, jak i lotniczym.
To list skierowany do nowej większości sejmowej, która wszystko na to wskazuje, przejmie władzę w Polsce do końca roku. Tekst jest w formule nie konfrontacyjnej.
List jest… — Marcin Kwaśniewski No Nonsense TT (@SekretarzXXL) December 2, 2023
Źródło: x.com, petycjeonline.com