Wspieraj wolne media

Jest inwestor do budowy CPK. Chce wyłożyć do 8 mld złotych. "To dobry biznes sam w sobie"

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Mamy inwestora, który chce wyłożyć do 8 miliardów złotych na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

  • Inwestycja w lotniskową część CPK ma być finansowana w 60 proc. z instrumentów dłużnych, a w pozostałych 40 proc. kapitałowo.
  • Horała: Poza kapitałem oferenci wniosą know-how, kontakty biznesowe oraz doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu lotniskami.
  • Jego zdaniem “CPK to dobry biznes sam w sobie”, stąd zainteresowanie wiodących światowych firm branży infrastrukturalnej.
  • Zobacz także: Kilka osób zaginęło po zderzeniu dwóch statków towarowych na Morzu Północnym

Konsorcjum z udziałem operatora lotnisk Vinci Airports i funduszu inwestycyjnego IFM Global Infrastructure Fund chce wyłożyć do 8 mld złotych na budowę CPK w zamian za objęcie mniejszościowych udziałów w spółce operującej lotniskiem, poinformował w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Wyjaśnił, że struktura finansowania samego lotniska CPK to w 60 proc. instrumenty dłużne, a w 40 proc. kapitał, czyli udziały w spółce CPK Lotnisko, która będzie operatorem przyszłego portu lotniczego. 

Inwestorom zaoferowano do 49 proc. udziałów

Do 49 proc. udziałów w tych 40 proc. zaoferowaliśmy inwestorom (kontrola właścicielska zostaje po stronie Skarbu Państwa) - napisał Horała.

Dodał, że “poza kapitałem oferenci wniosą know-how, kontakty biznesowe oraz doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu lotniskami”. Zaznaczył, że “wybór oferty, a następnie podpisanie umowy będzie oznaczało przyciągnięcie do Polski bezpośredniej inwestycji o wartości do 8 mld zł”.

Podkreślił, że postępowanie trwało kilkanaście miesięcy i zakończyło się 13 października wyborem najlepszej oferty,

Postępowanie nie dotyczy sprzedaży udziałów w Państwowych Portach Lotniczych, gruntów lub czegokolwiek z majątku lotniska Okęcie itp. - tylko inwestycji w nowe lotnisko - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Czytaj także: Nowy rząd zlikwiduje waloryzację 500 plus? Ekonomista: "Nie widzę powodu, by 800 plus było dla wszystkich rodzin"

Horała: To realizacja strategicznych interesów Polski

Jego zdaniem “CPK to dobry biznes sam w sobie”, stąd zainteresowanie wiodących światowych firm branży infrastrukturalnej. Dodał, że jest to przede wszystkim realizacja strategicznych interesów Polski, nie tylko gospodarczych.

Pozyskując inwestorów mniejszościowych, zyskujemy kapitał, zachowując kontrolę właścicielską - zaznaczył.

Vinci Airports (część Vinci Group) to prywatny operator lotnisk na świecie. Jak podał Horała w swoim wpisie, firma zarządza dziś w różnej formie ponad 70 lotniskami w 13 krajach i zatrudnia ok. 270 tys. pracowników. “Jest firmą o francuskim rodowodzie, acz aktualnie w strukturze właścicielskiej największą grupę stanowią udziałowcy instytucjonalni z USA”, wskazał.

Z kolei IFM Global Infrastructure Fund to fundusz inwestycyjny z Australii zarządzający aktywami o wartości ok. 143 mld dol., z czego ok. 64 mld dol. to inwestycje kapitałowe w infrastrukturę. Ma w swoim portfelu udziały w 17 lotniskach na świecie.

Źródło: x

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo