Przydomowy schron bez pozwolenia? Będzie taka możliwość. Sejm przyjął ustawę
Będzie można stawiać obok domów schrony przeznaczone do ochrony przed skutkami zagrożeń np. militarnych. Sejm przyjął przepisy.
- Ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeszła przez Sejm.
- Bez pozwolenia będzie można stawiać przydomowe schrony lub ukrycie doraźne do 35 mkw.
- "Rzeczpospolita": Sęk w tym, że na razie nie wiadomo jakie warunki powinny spełniać takie obiekty.
- Zobacz także: Planowali zamach terrorystyczny w Polsce. W działania rosyjskich służb byli też zaangażowani Ukraińcy
Ustawa o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeszła przez Sejm. W głosowaniu wzięło udział 447 posłów - za przyjęciem było 233, a przeciwko głosowało 214. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie brało udziału 13 posłów.
W ustawie znalazł się zapis, który przewiduje, że bez pozwolenia można sobie postawić m.in. przydomowy schron lub ukrycie doraźne “wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane”. Miejsce ukrycia nie powinno mieć więcej niż 35 mkw.
Nie wiadomo, jakie warunki techniczne powinny spełniać schrony
Sęk w tym, że na razie nie wiadomo jakie warunki powinny spełniać takie obiekty. Od kilku miesięcy trwają bowiem konsultacje projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „w sprawie warunków technicznych i warunków użytkowania budowli ochronnych” - poinformowała “Rzeczpospolita”.
Zwiększenie uprawnień
Co więcej, przepisy umożliwiają uzyskiwanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie, chodzi o osoby posiadające tytuł zawodowy technika albo dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Zwiększają również zakres uprawnień osób posiadających uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie.
Na tym jednak nie koniec, ponieważ przepisy rozszerzają katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę - chodzi m.in. o domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 mkw.
Czytaj także: GUS podał najnowsze dane. Rosną zarobki Polaków
Miejsca do ukrycia w Polsce
Jeszcze w kwietniu tego roku szef Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak poinformował, że w Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia ponad 47 mln osób.
Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju.
Źródło: rp.pl, rmf24.pl