Przełomowy eksperyment nad fuzją jądrową. Badacze pochwalili się swoimi. "Duży krok w kierunku stabilnego, niskoemisyjnego źródła energii"

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

Naukowcy z National Ignition Facility udostępnili szczegóły odnośnie przełomowego eksperymentu z 2022 r. Jego wynik może dać w przyszłości wiele cennych danych w kwestii pozyskiwania energii.

  • Naukowcy z National Ignition Facility przeprowadzili w 2022 r. udany eksperyment.
  • Chodzi o fuzję jądrową, która jest upragnionym celem wielu naukowców.
  • Wyniki tego przełomowego eksperymentu pozwolą na udoskonalenie tego sposobu pozyskiwania energii.
  • Zobacz także: Trzy zdania Donalda Tuska. Wypowiedział się ws. CPK

W grudniu 2022 r. działające w Kalifornii National Ignition Facility ogłosiło przełom w pracach nad fuzją jądrową. Warto podkreślić, że po raz pierwszy udało się wyprodukować więcej energii niż jej zużyto to pracy generatorów. Trzeba podkreślić, że uzyskana nadwyżka uwzględnia energię, jaka dotarła do cylindra, a nie energię niezbędną do zasilania laserów, które zużywają jej setki megadżuli.

Pracujące w NIF urządzenie inicjuje fuzję, oddziałując 192 potężnymi laserami na złoty cylinder, zawierający 2-mm kulkę z 220 mikrogramami paliwa deuterowo-trytowego.

Pod wpływem działania laserów, w cylindrze powstaje silne promieniowanie rentgenowskie, które podgrzewa paliwo i powoduje jego implozję. Temperatura przekracza wtedy 150 mln stopni, a ciśnienie osiąga 600 mld atmosfer.

Czytaj więcej: Skandal podczas komisji infrastruktury. Przewodniczący przerwał obrady. Bosak: "Szybko zabawa w demokrację się skończyła"

Fuzja jądrowa - upragniona przyszłość ludzkości?

Naukowcy opublikowali prace wyjaśniające całe zjawisko oraz jak udało im się po pierwsze uczynić implozję paliwa bardziej symetryczną, co wyraźnie zwiększyło wydajność reakcji. Kolejnym warunkiem powodzenia było zmniejszenie zanieczyszczenia paliwa węglem, który w niewielkich ilościach przenika ze ścianek kapsułki. O siedem proc. zwiększono przy tym całkowitą masę kapsułki. 

Jeden z naukowców prof. Shinsuke Fujioka z Instytutu Inżynierii Laserowej w Osace nie ukrywał radości. Podkreślił, że to pierwszy krok ku pozyskiwaniu energii z niskoemisyjnego źródła.

Ten ekscytujący postęp oznacza duży krok w kierunku stabilnego, niskoemisyjnego źródła energii” – napisał na łamach „Physics Magazine” komentujący dokonanie, prof. Shinsuke Fujioka z Instytutu Inżynierii Laserowej w Osace.

Źródło: radiomaryja.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo