Wspieraj wolne media

Protest rolników i górników w Warszawie. Polska będzie importować węgiel z Rosji i Kazachstanu? Chodzi o nowe normy jakości

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pexels

W piątek o godzinie 12:00 pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska rozpoczął się protest rolników i górników. Protestowali przeciwko wprowadzeniu restrykcyjnych wymagań dotyczących norm węgla.

W piątek o godzinie 12:00 pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska rozpoczął się protest rolników i górników. Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80, Związek Zawodowy Kontra i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych protestowali przeciwko wprowadzeniu restrykcyjnych wymagań dotyczących norm węgla.

Zdecydowanie przeciwstawiamy się wprowadzeniu ustawy zakazujących hodowlę zwierząt futerkowych, a jednocześnie wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec prób wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego norm jakości węgla - podkreślił szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników.

Wyjaśnił również, że to cios w polskie rodziny, gospodarstwa rolne oraz przemysł. Zauważył też, że Polska w taki sposób powróci do dużego importu węgla z innych krajów.

Decyzja ta spowoduje, że polskie gospodarstwa rodzinne, szczególnie gospodarstwa rolnicze, będą miały utrudniony dostęp do paliw stałych w postaci polskiego węgla grubego średniego to jest cios wymierzony w polskie rolnictwo, cios, z którego polskie rolnictwo może się nie podnieść. Uderzenie w polską hodowlę, a jednocześnie brak dostępności do paliw stałych spowoduje, że ceny zdecydowanie wzrosną, szczególnie opału i powrócimy do importu węgla z krajów trzecich mając swoje kopalnie i śpiąc na węglu - przekonywał Sławomir Izdebski.

Czytaj więcej: Czym jest Nature Restoration Law? Polska nie zgodziła się na jego przyjęcie. Chocian: "Ma on nakazać państwom wyższe zaszeregowanie obszarów Natura 2000"

Przemówienia rolników pod budynkiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Pod budynkiem resortu klimatu, liderzy protestu wygłosili swoje przemówienia do zgromadzonych uczestników. Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80 zauważył, że nowe normy jakości węglą uderzą w polskie kopalnie. 

Chcą wyeliminować tylko polski węgiel. Ustawili takie normy, że będzie je spełniał tylko węgiel rosyjski i kazachstański - powiedział Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80.

Z kolei Stanisław Barna z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników podkreślił, że rolnicy nie zgadzają się ze sprowadzaniem przez Unię Europejską produktów rolnych i węgla między innymi z Ameryki Południowej.

Nie ma zgody, żeby zamykać elektrownie, nie ma zgody, żeby zamykać polskie górnictwo. Mówimy twarde "NIE" dla sprowadzania spoza UE produktów rolnych i węgla, nie ma na to naszej zgody - zaznaczył Stanisław Barna z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników.

Jeśli dziś nie załatwimy naszych postulatów, to po żniwach tutaj wrócimy, że odechce się im rządzenia!  Zawsze będziemy z górnikami na dobre i na złe - podkreślił Sławomir Izdebski.

Przed godziną 14:00 organizatorzy protestu ogłosili rozwiązanie zgromadzenia. Niestety nie doszło do spotkania z minister Paulina Henning-Kloską.

Źródło: farmer.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo